Nimekas tehnoloogiainvestor külvab Räniorgu sotsialismiseemneid

Vaade Räniorule.
Vaade Räniorule. Autor/allikas: Coolcaesar/Creative Commons

Terve maailma hüvanguks tehisintellekti arendav konsortsium OpenAI teatas, et asub loodavate lahendustega raha teenima. Kasutatavat ärimudelit võib pidada aga USA-s mõnede arvates isegi kommunistlikuks, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Muutuvale ajale osutamine jätab enamuse ükskõikseks. Sellele loosungile sarnaneva sõnumi kuulmise sagedus on aktiveerinud inimestes müra eirava kognitiivse filtri. See ei tähenda, nagu ei peaks muutustega arvestama. Ent kuidas siis äratada inimesi uimasest ükskõiksusest ja meelitada vähemalt kedagigi muutuste sõnumitele tähelepanu teritama? Kas äratuskellana võiks sobida sõna "kommunism"?

Kes nüüd tähelepanelikuks muutusid, peagi avatava sisu sissejuhatuseks olgu värske meenutus umbes kuu aja tagant. Toona ehmusid tunnustatud tehisintellekti arendajad oma leiutise võimekuse peale sedavõrd, et otsustasid tehtu salastada. Tegemist oli lugude kirjutamiseke kasutatava tehnoloogilise lahendusega, mis valmis Elon Muski ja Sam Altmani eestvedamisel ainult headele eesmärkidele pühendatud tehisintellekti pakutavaid võimalusi uurivas mittetulunduslikus konsortsiumis OpenAI.

Tehnoloogide nuputamise tulemusel sündinud kunstliku intellekti loominguline võimekus suudab matkida nii kuulsaid kirjanikke kui ka tavalisi inimesi. Probleem pole masinas, vaid inimeses, kes ei suuda eristada elutut kirjutajat elusast liigikaaslasest. See tähendab, et inimest õnnestub petta masina abil ja enneolematul moel. Näiteks võiks luua leiutise abil sotsiaalmeediasse inimesi hullutavaid postitusi või koostada online-poodidesse usutavaid arvustusi. Sama hästi võiks lasta masinal kirjutada ülikoolides nõutavaid diplomitöid või luua kadunud meistrite pähe avastustena pakutud lugusid jmt.

Jättes näidete konkreetsuse kõrvale, juhtum tuletab meelde, et andmete ja informatsiooni manipuleerimise võimekuse kasvu tagajärjed ületavad inimese arusaamu. Sealhulgas tema võimekust arvestada tulevikuohtudega ja end nende eest kaitsta. Järelikult peavad teda kaitsma need, kes asja mõistavad. Siit siis OpenAI juhtides tärganud ettevaatlikkus hoida võimsa leiutuse sattumist inimeste kätte. Igaüks võib oma rikutuse tasemelt välja mõelda otsust õigustavaid näiteid.

Mainitud Sam Altman on uue tehnoloogia maailmas Elon Muskiga võrreldav tegelane. Avalikkusele vähem nähtava isikuna realiseeris Altman oma nutikust aidates alustavatel leiduritel luua oma ettevõtteid läbi iduettevõtete kiirendi Y Combinator. Altmani peetakse mitmetel hinnangutel maailma parimaks tehnoloogiainvestoriks ja hiilgavaks strateegiks. Öeldu ilu trotsiva üllatusena teatas ta eelmisel nädalal kavast taandada end eduka organisatsiooni presidendi ametist.

Igaühe rikutusel veel peatudes olnuks loomulik spekuleerida peagi avalikkuse ette lahvatavast seksiskandaalist. Selle mõju minimeerimiseks jõuab pahalane end avalikkuse tähelepanuga põimunud kohustusest lahti ühendada. Alguses lubatud märksõna ei olnud aga "seks", vaid kommunism.

Sam Altman näeb tulevikku moel, mille paremaks muutmise nimel otsustas ta keskenduda piiratud kasumlikkusega ettevõtte mudeli arendamisele. Miljarditest unistades söömata ja magamata uute ettevõte loomise altarile ohvreid annetavate Ränioru tegelaste maailmast oleks oodanud pigem ideid, kuidas muutaoma kiirendisse investeerides raha paljundamist veelgi tõhusamaks.

Kuid just siin paistabki Altmani visionääriinstinkt eristuma tavalisema arendaja omast. Investorite kasumi maksimeerimise kõrvale lisab ta kasvava vajaduse vastutada tehnoloogide poolt loodavaga maailma mõjutavate tagajärgede eest.

Lihtsamalt öeldes – kui kasumi nimel hullunud ohustavad või kahjustavad elu üldisemalt, kaob ju mõte kogutud rikkuseltki. Teisalt ei pea alati kartma millegi halva sündi, sest millegi ülimalt kasuliku leiutamise tulemusel kipub kogutav rikkus koonduma liiga väheste kätte. Ka selline olukord poleks isegi rikastele kasulik.

Sam Altman otsustas keskenduda juba mainitud OpenAI juhtimisele, luues selle kõrvale kasumile orienteeritud tehisintellekti arendava ettevõtte OpenAI LP. Algupärase OpenAI idee oli leiutada tehisintellekti vallas võimalikult kiiresti nii palju uut, et ükski teine ei jõuaks patenteerida tulevikutehnoloogiaid enda nimele.

Kuna tehisintellkti arendamine on kulukas, vajab organisatsioon suures koguses raha. Nüüd asutaksegi siis loodut rahaks muutma, aga selle klausliga, et mittetulundusühinguna toimival organisatsioonil on tulule orienteeritud sõsarfirma otsustes eelisõigus.

Kandev idee on hoida ettevõtet raha nimel kontrolli kaotamast ja alustada sellise ärimudeli otsinguid, milles on kapitalistlik kasum tasakaalus sotsiaalse vastutusega. Georg Sorose, Bill Gatesi, Warren Buffeti jt ultrarikaste filantroopiainstinktid kõnelevad enam-vähem sarnastest pürgimustest selle erinevusega, et nimetatud isikute rikkused on sündinud maailma pärast muretsemata.

Muret märgati alles siis, kui raha oli kogunenud liiga palju. Tehisintellekti vallas püüab Altman koos Muski ja teistega luua sotsiaalselt tundlikuma visiooniga ärimudelit, millele võiks mõelda mitmed IT jõul maailma muutvad ettevõtted Amazonist Facebookini.

Kes nüüd arvavad, et tegemist on ammu ennustatud kommunismi poole liikumisega, paistab öeldu pigem sotsiaaldemokraatliku kapitalismina. Poliitilistele sõnadele reflektoorse reaktsiooni asemel nõuab tänapäev muutuste teema suhtes pidevat tähelepanu treenimist.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: