Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tehisintellekti hoogne areng aastal 2015: iseõppiv autopiloot ja virtuaalne assistent M

Google arendatava Deep Dreami nägemus Edward von Lõnguse Küborg-Kalevipojast
Google arendatava Deep Dreami nägemus Edward von Lõnguse Küborg-Kalevipojast Autor/allikas: Sven Paulus / ERR Novaator / Deep Dream

Lõppev aasta tõi tehisintellekti valdkonnas kaasa hoogsa arengu ja mitmeid läbimurdelisi saavutusi. Tartu ülikooli tehisintellekti ja masinõppe doktorant Tambet Matiisen võttis ERR Novaatori palvel neist kokku mõned olulisemad.​

Tesla autopiloot

Ka teised autotootjad kasutavad süsteeme, mis võimaldavad autol püsida automaatselt oma reas või hoida pikivahet järgmisega. Tesla Autopilot süsteemi teeb unikaalseks see, et see jälgib juhti ja õpib selle põhjal paremini sõitma. Veelgi enam, kui üks autodest midagi õpib, siis läbi võrgu on see info kättesaadav kõigile Tesladele ja nad kõik saavad selle tulemusena targemaks. Tesla on esimene, kelle autod moodustavad ühe tervikuna õppiva võrgustiku.

Skype'i tõlkeprogramm

Skype Translator on väga ambitsioonikas ettevõtmine – mõtle ise, sa võid hiinlasega rääkida näost näkku ja kumbki saab seda teha oma emakeeles. Hetkel toetab süsteem ainult inglise, hiina ehk täpsemalt mandariini, prantsuse, saksa, itaalia, Brasiilias kasutatavat portugali ja hispaania keelt. Kuna süsteem põhineb masinõppel, siis on sellele võimalik selgeks õpetada suvaline keel, tarvis on ainult piisavalt suurt treeningandmestikku. Loodetavasti leiab Microsoft kunagi võimaluse Skype'le ka eestikeelne kõne selgeks õpetada, tekstipõhine vestlus peaks töötama juba praegu!

Facebooki virtuaalne assistent M

Facebook M kõlab alguses nagu totakas idee – Facebook palkab inimesed, kes täidavad tasuta su soove, näiteks tellivad lilli su emale sünnipäevaks või aitavad leida parimat burgerirestorani võõras linnas. Asja konks on aga selles, et nõnda loodab Facebook treenida oma tehisintellekti järk-järgult neid inimesi asendama. Kuna suhtlus toimub teksti teel, siis mingil hetkel sa ei märkagi, kui sulle ei vasta mitte inimene, vaid robot.

Masinõppe tarkvara TensorFlow

Google avaldas vabavarana oma masinõppe tarkvara TensorFlow. Miks ometi, kas poleks targem olnud oma kroonijuveeli vaka all hoida? Põhjus on selles, et algoritmid ja tarkvara pole enam olulised, need on niikuinii kõigil olemas. Võtmesõnaks on andmed – ilma piisava hulga andmeteta ei ole võimalik ühtegi masinõppe mudelit treenida. Ilma andmeteta ei ole TensorFlow-st kasu ja andmeid hoiab Google kiivalt endale. Aga kui tudengid saavad tasuta TensorFlow-ga mängida, siis on neid hiljem ju lihtsam Google'sse palgata...

Tehisintellekti arendav OpenAI

OpenAI on uus mittetulunduslik organisatsioon, mis on pühendunud tehisintellekti uurimisele. Mitmed tuntud nimed, nende seas ka USA ettevõtja ja SpaceXi asutaja Elon Musk, on lubanud järgnevate aastate jooksul investeerida OpenAI-sse miljard dollarit. Kõlab nagu teadlase märg unenägu – finantseerimine on garanteeritud ja raha teenima ei pea? Hetkel on OpenAI-ga liitunud mitmed nimekad teadlased ja eks tulevik näitab, mis sellest edasi saab. Küsimus on eelkõige selles, kelle andmeid nad kasutama hakkavad ja kas nad need andmed siis ka avalikustavad.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: