Ränioru miljardär kuulutab kapitalismi hukku

Foto: SCANPIX/AFP/JUSTIN SULLIVAN

Kasumile orienteeritud kapitalism on surnud ja viimane aeg on otsida sellele alternatiive, vahendab mitmeid USA superrikkaid esindava suurärimehe Marc Benioffi sõnu Kristjan Port.

USA-s aasta pärast toimuvad presidendivalimised ähvardavad raputada ühiskonda sügavalt. Oodatavalt moodustab selle tuuma olemasoleva presidendiga seotud temaatika. Omade seast välja sorteeritavast inimesest olulisem on aga saada aru kõikide igapäeva toiminguid juhtiva loogika valikust.

Loogikal on kindel nimetus. Nimetuse lihtsustavale mõjule mõtlemise vältimiseks meenutagem majandusteadlase Milton Friedmani kirjeldust inglise keele tekkest. Keegi ei käskinud kellelgi just nii rääkida, aga ometi kujunesid omavahelistes suhtlustes osapooltele kasulikul moel kasutatavad sõnad, keel ja grammatika. Aja jooksul, pideva kasutuse ja muutuvale maailmale reageerimisel keel arenes, kuni see polnudki enam nn inglise keel, vaid kuulus tervele maailmale.

Planeedil räägitakse umbes 7000 keeles, aga iga viies ehk umbes 1,5 miljardit inimest suhtlevad inglise keeles. Internetis ületab inglise keel keelte levikult 54 protsendiga mäekõrguselt kõiki alternatiive. Teisel kohal on 6,7 protsendiga vene keel. Üle miljardi maise kasutajaga hiina keel paikneb 1,6 protsendiga 12. kohal ja meie emakeel 38. kohal. Tehnoloogia tulemusel tärkas maailma inimeste vahel suhtlemise alal uus kokkulepe. Erinevalt kaubandusele on kaubaks on sõnadesse pakitud informatsioon.

Milton Friedman kasutas inglise keele näidet kapitalismi tekke ja püsimise kirjeldamiseks. Viimase sisu on eraomandile rajatud tootmisega tulu teenimine. Selle eeldus on kaupade ja teenuste vaba liikumine. Vaba turg stimuleerib kliendi vajadusi rahuldavate toodete pakkumist ning loob üha paremaid tooteid ja teenuseid välja mõtleva konkurentsi. Sellest jääb mulje kui igaveselt jätkuvast protsessist. Muu hulgas siis ka igavesti kasvavast kasumist.

Tööjõu vahendamisega viimase 20 aasta edukaimaks korporatiivseks tarkvarafirmaks tõusnud ettevõtte Salesforce asutaja ja juht ning sellega hinnanguliselt 6,5 miljardi dollari suuruse varanduse teeninud ettevõtja Marc Benioff esindab superrikaste ameeriklaste rühma, kes on hakanud kahtlema tuttava kasumile orienteeritud loogikat järgiva kapitalismi jätkusuutlikkuses.

Eelmisel neljapäeval tehnoloogiaalasel konverentsil toimunud arutelus märkis ärimees, et kapitalism, mida kõik teavad, on surnud. Uus majandusmudel ei ole enam Milton Friedmani kirjeldatud kasumile orienteeritud kapitalism. Seniselviisil raha teenimisele orienteeritud juhid saavad peagi peadirektori ametist lahti. Sama mõtlemist peaks vältima ka kõik uue ettevõtte asutajad. Tänapäeva maailmas pead olema midagi sellest mallist enamat, märkis Benioff.

Võimalik, et tööjõu vahendamise kaudu mõnest teisest ettevõtjast rohkem märkav Benioff näeb märke tulevikust, milles ei õnnestu inimesel oma tööd varasema tulususega enam toidu ja kauba vastu vahetada. Ühiskond vaesub hoolimata sellest, et maailm muutub sama ajal rikkamaks.

Rikkuse loomist kiirendavate masinate jaoks puudub rahal sama tähendus mis inimestele ja see koguneb väheste omanike kätte. Nendegi jaoks hakkab raha oma sisu kaotama, kui ostjate puudusel minetavad kaubad väärtust. Seda siis sarnaselt inglise keelele, millest on tänaseks kasutusest maha kantud ca 42 000 sõna. Väljasuremise asemel kasvatas keel aga kasutajaskonda ja sõnavara.

Järelikult tuleks tehnoloogiliselt tõhusa tootmisega mõelda lahendusi ühiskonna toimimiseks viisil, milles kasumi maksimeerimise asemel jaotatakse tootjate loodavat väärtust tarbijatega kuidagi teisiti. Vastasel juhul pole kapitalismi keeles kellelgi midagi enam öelda. Õigemini ei saada asjade pakkumise keelest aru, sest ostjad räägivad puuduse keeles.

Benioffi tuuakse eeskujuks püüdlustes hoolitseda oma töötajaskonna eest. Võimalik, et suurärimees märkab, kuidas pikka aega tasakaalu hoidnud tootjatest ja tarbijatest ühiskond on kaotamas tasakaalu ning kutsub üles midagi tegema. Kasvõi natukene rohkem mõtlema, mida sõnad nagu kapitalism või sotsialism tähendavad.

USA presidendivalimistel kasutatakse sõna "sotsialism" seletamatut hirmu äratava arusaamatu võõrsõnana, millega vastaseid tümitatakse. Samal ajal otsivad kapitali suuromanikud sotsialismist kapitalismile alternatiivi. Arusaadavalt nad seda sõna ei kasuta, sest julgem on rääkida kapitalismi surmast.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: