Haruldane uuring hoiatab põldudel kasutatavate taimemürkide koosmõju eest

Uuringust ilmnes, et neonikotinoidi mürgine mõju suurenes koosmõjus fungitsiidi ehk seenemürgiga.
Uuringust ilmnes, et neonikotinoidi mürgine mõju suurenes koosmõjus fungitsiidi ehk seenemürgiga. Autor/allikas: Wikimedia Creative Commons

Põllumajanduses kahjurputukate ja seenhaiguste vastu võitlemiseks kasutatavad mürgid võivad koosmõjus olla arvatust ohtlikumad, selgub Eesti Maaülikooli, Ghendi ja Cardiffi ülikooli teadlaste ühisest uuringust. Teadlased soovitavad juba lähemas tulevikus üle vaadata pestitsiidide riskianalüüsid ning muuta põllumajanduslikke praktikaid.

Keskkonnasäästlikuks kahjuritõrje aluseks on looduslikud röövtoidulised lülijalgsed ehk kahjurite looduslikud vaenlased. Sealhulgas on ka näiteks parasitoided, lihtsamalt öeldes parasiitide parasiidid, kes vajavad oma eluks peremeesorganismi. Soodsate tingimuste korral suudavad nad edukalt hoida kahjurite arvukust nii madalal, et keemilist tõrjet pole tarviski.

"Niisiis oleks taimekasvatajatele väga kasulik, kui parasitoide oleks kultuurpõldudel liigirikkalt ja arvukalt esindatud ning nende populatsioonid seal oluliselt suureneks," leidis maaülikooli taimetervise õppetooli dotsent Eve Veromann.

Selle asemel kasutavad põllupidajad põldudel tavapäraselt erinevaid taimekaitsevahendeid, mis ei tapa üksnes kahjureid ja haigusi, vaid on kahjulikud ka kasulikele organismidele.

Erinevate taimekaitsevahendite koosmõjude teadusuuringud on maailmaski üsna harldased. Põllumajanduses kasutatavad mürgid võivad olla normi piires ja justkui poleks põhjust muretseda, aga nende madalas kontsentratsioonis esinemise koosmõjusid ei ole eriti uuritud.  

Maaülikooli teadlaste koostöös valminud värske rahvusvaheline uuring ongi seetõttu oluline, kuna näitab, et taimekaitsevahendite koosmõju põhjustavaid mehhanisme ei osata veel lõpuni selgitada. Seetõttu on töö tulemused alarmeerivad ja viitavad otseselt vajadusele ammutada koosmõju kohta täiendavat informatsiooni.

Kolme ülikooli teadlaste koostöös uuriti, kas ja kuidas mõjuvad putukamürgi (neonicotinoid tiaklopriid) madalad doosid koosmõjus erinevate fungitsiidi (tebukonasool) kontsentratsioonidega kiletiivalistele parasitoididele (Hymenoptera: Parasitica).

Kuna hiljuti keelustati Euroopa Liidus kolme neonikotinoidi (imidaklopriid, klotianidiin ja tiametoksaam) kasutamine, on tõenäoline, et tiaklopriini kasutamine suureneb veelgi. Seega on oluline uurida selle neonikotinoidi potentsiaalset mõju kasulikele organismidele.

Teadlased uurisid mudelobjektina parasitoid Aphelinus abdominalist, kes on laialdaselt levinud liik ja keda kasutatakse ka edukalt biotõrjes lehetäide vastu.

Kunagi varem ei ole pestitsiidide riskianalüüsides käsitletud insektitsiidide ja fungitsiidide koosmõju, ehkki taimekasvatajad kogu Euroopas, sealhulgas ka Eestis, kasutavad neid väga sageli koos paagisegudes.

Analüüsis tõsteti esile fakti, et neonikotinoidi mürgine mõju suurenes koosmõjus fungitsiidi ehk seenemürgiga. Mõju võimendus rohkem kui kahe mürgi summeerimine.

Uurimuses ilmnes ka tiaklopriidi madalate dooside ülimalt mürgine koosmõju tebukonasooliga parasitoidi populatsioonile. Dooside kontsentratsioonid on reaalselt sarnased nende doosidega, millega parasitoidid põllul kokku puutuvad.

Uuringu tulemused ilmusid ajakirjas PLoS ONE.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: