Eesti 200 võtaks õpetajate ja teadlaste palgatõusuks laenu

Koolipingid.
Koolipingid. Autor/allikas: hm.ee

Eesti 200 esitles esmaspäeval lisaks varivalitsuse ministritele ka oma maailmavaadet ja reformikava, kus muuhulgas lubatakse õpetajatele ja teadlastele märkimisväärset palgatõusu läbi riiklike võlakirjade ehk laenu võtmise.

"Tahame viie aastaga kahekordistada teaduse ning hariduse finantseerimist. Ning tõstame õpetajate ja teadlaste palku sellisele tasemele, et tekitada neile kohtadele eluterve konkurents. Oleme selleks valmis emiteerima riiklikke võlakirju ehk võtma laenu," rääkis Eesti 200 varivalitsuse peaminister Priit Alamäe.

Hariduspeatükis lubatakse Eesti koolivõrku reformida nii, et see oleks terviklik ja tagaks igas Eesti nurgas hea hariduse.

"Meie jaoks algab haridus lasteaiast. Anname koolipidamise KOV-idelt kogukonnale ja lapsevanematele. Riik tagab ühtse koolivõrgu, rahastuse ja kvaliteedi. Kaotame hariduses "postiindeksi loterii"."

Majandusarengu peatükis  lubab Eesti 200 seista oma rahvuslike tšempionite eest.

"Need on Eesti ettevõtted, kes suudavad rahvusvaheliselt kasvada, jättes peakontori, kõrgepalgalised töökohad ja kasumi Eestisse. /.../ Eestist peab saama peakontorite maa - paneme inimesed väljaspool Eestit töötama Eesti majanduse ja riigi heaks."

Riigivalitsemises lubab liikumine, et valitsus moodustatakse edaspidi "väljakutsepõhistest meeskondadest, kes tegelevad Eesti jaoks oluliste väljakutsete lahendamisega, mitte ministeeriumite majade poliitilise juhtimisega".

Maksupeatükis lubab eesti 200 kaotada täielikult ettevõtete erisoodustusmaksu töötajate arengu ja tervisega seotud kuludelt kui jäänuki minevikust. Samuti lubatakse kehtestada sotsiaalmaksu lagi kolmekordse keskmise palga tasemel

"Kahjuliku tarbimisega seotud aktsiisid (alkohol, tubakas) peavad kehtima sellisel tasemel, mis tagavad riigile maksimaalse maksulaekumise ja samal ajal suunavad inimese tervisekäitumist. /.../ Muudame üksikisiku tulumaksu, sotsiaalmaksu ja töötuskindlustuse makse töötajate maksuks ja loome igale inimesele personaalse konto, kust ta näeb läbipaistvalt seda, kuhu läheb tema maksuraha ja mis maksumuses teenuseid ta riigilt saab."

Transpordipeatükis teatab Eesti 200, et nende eesmärgiks on null laupkokkupõrget riigi põhimaanteedel.

"Selleks ehitame aastaks 2025 välja Tallinn-Tartu, Tallinn-Ikla ja Tallinn-Narva minimaalselt 2+1 sõiduradadega. Vajadusel finantseerime seda läbi riiklike võlakirjade."

Julgeoleku ja liitlassuhete peatükis lubab Eesti 200 laiapõhjalise riigikaitse tegelikuks muutmiseks koondada "sisejulgeoleku ja kaitsejõud ühise juhtimise alla".

Samuti leitakse, et massimmigratsioon ei ole Eestile ega Euroopale jõukohane. "Eesti saab anda oma panuse välisabi kaudu neis riikides, kus meie kogemusi vajatakse."

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: