Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Toimetaja valik: 5 ideed ja teadustööd, mis võivad muuta maailma

Marianna Matanyi ja Marcell Kakonyi Ungarist.
Marianna Matanyi ja Marcell Kakonyi Ungarist. Autor/allikas: EUCYS2018

Nädala alguses kogunesid Iirimaal Dublinis omavahel mõõtu võtma 134 noort teadlast 38 riigist. Lisaks põnevate ja uuenduslike teadusprojektide esitlemisele oli neil maailmale saata ka teisi, sügavama tähendusega sõnumeid. ERR Novaator uuris, mis kriibib noorteadlaste hinge kõige enam.

1) Teadus peaks ühendama rahvusi ka pingelisel ajal
Sel aastal 30. korda toimunud Euroopa Liidu noorte teadlaste võistluse üks peamisi eesmärke on ergutada rahvusvahelist koostööd. Ideesse usub endiselt ka konkursil Venemaad esindanud Mara Andrejejeva Soloveva.

"Pole saladus, et meie suhted pole praegu valitsuste tasemel kuigi head. Venemaa on muust maailmast isoleeritud. Ent see ei peaks tähendama, et peame nüüd omavahel suheldes järsku vait jääma. Ühtpidi aitab see meil end tihedamalt Euroopaga siduda. Samas saame sellega ilmselt mõlemad parema ettekujutuse meie kultuurilistest eripäradest ja riigist tervikuna," viitas Soloveva, kel õnnestus luua nelja päeva jooksul kümneid uusi tutvusi.

Venemaad esindanud Maria Andrejejeva Soloveva. Autor: EUCYS2018

Oma teadustööst rääkides meenutas tööstuslinnast pärit Soloveva, kuidas tal ühel hetkel keskkoolis käies teda kõikjal ümbritsevast roostest villand sai. Nii otsis ta kolm järgnevat aastat sisuliselt iseseisvalt võimalusi, kuidas muuta kasutuid tööstusjääke kasulikeks toodeteks. Praeguseks on happest tingitud metallikorrosiooni vähendada aitav ühend olemas. "Riiklikult meid aga keegi ei toeta ja meil pole laboris kuigi palju tehnikat. Seega peame leidma või ootama nüüd mõnda ettevõtet, kes aitaks meil seda patenteerida," laiendas kohalikku ülikooli füüsikat õppima läinud Soloveva.

2) Ole osavõtlik ja märka inimesi!
Suure osa lõppvõistlusele jõudnud tööde eesmärgiks oli lahendada otseselt nende sõpru puudutanud probleem või isiklik kogemus. Seda iseloomustab hästi näiteks Cervelox 2.0 – Ungari õpilaste loodud kiiver, millega saab diagnoosida aju elektrilise aktiivsuse põhjal tulevikus nelja erinevat vaimset häiret, sh aspergeri sündroomi ning aktiivsus-tähelepanuhäireid (ATH). "Ma sain korraliku ATH diagnoosi alles 16-aastaselt. Ühtpidi teame, kui raske on neid häireid diagnoosida. Teisalt on ravi mõttes selle võimalikult vara tegemine väga oluline," sõnas Marianna Matanyi.

Sarnase kogemuse ennetamiseks võttis ta koos oma partneri Marcell Kakonyi'ga pea aasta, et pidada nõu valdkonnas tegevate arstide ja spetsialistidega. Vaja oli leida ka haiglaid, kes oleksid nõus tegema algandmete hankimiseks tarvilikke katseid "Mõte, et lõpptulemust saab hiljem poes müüa, tekkis umbes pool aastat pärast projekti algust," meenutas Kakonyi. Praeguseks on jõudnud paar prototüübini. Usaldusväärsemate diagnooside panemiseks on tarvis koguda rohkem andmeid.

Marianna Matanyi ja Marcell Kakonyi Ungarist. Autor: EUCYS2018

Leiutisele kaubandusliku väärtusega jõudsid võistluse toimumise ajaks Itaalia noorteadlased. Loodud T-särk Techno-B Brace aitab parandada rühihäireid ning leevendada sellega selja- ja kaelavalusid. "Üks meie klassikaaslastest pidi kandma pärast rasket õnnetust kohmakat vedrudest ja trossidest koosnevat süsteemi. Tal oli väga selgelt ebamugav, mida ta ka meile tunnistas," meenutas Luca Fermi, üks kontseptsiooni autoritest. Kus häda kõige suurem, seal abi kõige lähem.

Fermi ja ta kaaslaste loodud elegantsem lahendus sarnaneb tavalisele särgile. Ainsa suurema vahena on peidetud selle sisse elektroodid, millest lähtuvad elektriimpulsid lihaseid sobivast kohast pingutavad. Pikapeale tekib selle mõjul lihasmälu ja aparaati pole enam tarvis. Särgi tootmisesse andmiseks lõid õpilasteadlased oma iduettevõtte ning teevad koostööd kohaliku teadus- ja arenduskeskusega.

Luca Fermi ja ta kaaslaste loodud toestav T-särk Autor: EUCYS2018

3) Teadus peab olema vaba ja tulevik kuulub avaandmetele
Esimese preemia pälvinud Kanada noorteadlase Brendon Matuschi maailmavaatest annab lühiülevaate tema teadustöö. Pelgalt 15-aastane Matusch töötas välja iseõppiva isesõitvates autodes kasutatava tehisintellekti. "Närvivõrkudel põhinev programmeerimine võib tunduda keerukana, kuid sellest on võimalik end läbi närida. Seda suudavad teha tavalised inimesed tänavalt, mitte ainult suured Google'is või Teslas töötavad insenerirühmad, päriselt ka," teatas noorteadlane. Tõsi, suurettevõtetel on lõpuks müügikõlbuliku tooteni jõudmine kergem.

Väiksemate tegijate nagu Matuschi tehtav töö võiks aga kindlustada, et taolised ettevõtted ei omanda kunagi tehisintellekti puudutava teadmuse ja masinõppe üle täielikku monopoli. "Mida rohkem inimesi sellega tegeleb, seda kiiremini on võimalik jõuda hullude ideede ja uute kasulike rakendusteno. Seejuures on aga väga oluline kindlustada, et vähemalt osa tarkvarast oleks kõigile vabalt kättesaadav," laiendas noorteadlane.

Brendon Matusch tegi endale närvivõrgud selgeks juba noores teismeeas. Autor: EUCYS2018

Nõnda on ta laadinud kasvõi enda kirjutatud algoritmid Githubi lehele. Lähitulevikus plaanib Matusch isesõitvaid autosid puudutavale uurimistööle joone alla tõmmata. Samas otsib ta juba praegu võimalusi, kuidas saaks kasutada tehisintellekti tumeaine otsimiseks ja loodab pääseda sellega järgmisel aastal toimuvale võistlusele.

4) Arengumaa pole (enam) sõimusõna
Sarnaselt eelmistele aastatele osales konkursil lisaks eurooplastele rida riike Põhja-Aafrikast ja Lähis-Idast. Eeskätt on seotud noorte teadustöö taas kohalike probleemide lahendamisega. Teisisõnu, nagu kostus nendi endi suust – aeg oleks minetada arusaam, et kolmandad riigid loodavad ainult välisriikide abile.

Loodud lahendusi ilmestab Egiptuse noorte naisteadlaste Laura Mattari ja Aghared Elhaery välja töötatud kreem verejooksude peatamiseks. "Sõdu puhkeb alati, inimesed saavad viga. See on kahjuks osa meie maailmast. Oleme juba rahul, kui meil õnnestub päästa mõned maailmas igal aastal verekaotusesse surevast kolmest miljonist inimesest," märkis Mattari. Kreemi koostises leiduv tanniinhape laiendab veresooni ja täidab sellega neis leiduvad praod või lõiked. Lisaks on kreemil valuvaigistav ja baktereid hävitav toime.

Egiptuse noored naisteadlased Laura Mattari ja Aghared Elhaery. Autor: EUCYS2018

Kaks teist Egiptust esindanud teadlasrühma mõtlesid välja vastavalt viisi maakohtades isereguleeruva reaktoriga biogaasi tootmiseks ning kusihappest, liivast ja bakteritest telliste tootmiseks. Läbiv idee on mõlemal juhul lihtsus ja kerge jäljendatavus.

"Kui enda tööd vaatan, tuleb kindlustada, et tellisesegu sisaldab õigeid baktereid. Valmivate telliste hinda ja kvaliteeti tänapäeval kasutatavatega võrreldes on minu omal eelis," selgitas Mohamed Essam Shaaban. Kuigi põhimõtteliselt saaks nende valmistamisega hakkama igaüks, peab ta esialgu kasvõi katseliini käivitamiseks läbirääkimisi kohaliku tellisetehasega.

Egiptuse liivast, valmistatud tellis, mida hoiab koos uureast toitunud bakteri ainevahetusel tekkinud produktid. Autor: EUCYS2018

5) Aeg on planeedi saastast päästmiseks on juba käes
Aasta-aastalt on kasvanud ka oma projektidega keskkonda prahist, mürkidest ja muust saastast päästa üritavate noorte hulk. "Absoluutselt kõige uurimiseks pole jõudnud ilmselgelt aega ja ressursse. Samas tundub, et mõnedele valdkondadele pole vanemad inimesed kohe üldse mõelnud," märkis Slovakkiat esindav Anna Mojžišova.

Noorteadlane mäletas loomade endokriinisüsteemi tööd häirivatest hormoonidest lugemist juba 10-aastasena. Nagu ta seitse aastat hiljem avastas, polnud aga keegi selleks ajaks uurinud, kuidas mõjutavad muu hulgas rasestumisvastastes tablettides leiduvad hormoonid taimi ja seeni. Lõpuks Mojžišova tehtud katsete põhjal on see aga selgelt olemas. Etünüülöstradiool-2 pärsib taimede kasvu ja need hakkavad kiratsema. "Seda söödetakse loomadele laialdaselt ka Euroopa Liidus. Aine jäägid jõuavad omakorda sõnnikusse. Võib-olla ei osatud taolise mõju peale lihtsalt mõelda," arutles Mojžišova.

Slovakkiat esindanud Anna Mojžišova. Autor: EUCYS2018

Teise keskse teemana oli mitmes töös esikohal plast ja mikroplast. Näiteks ehitasid Belgia noorteadlased prototüübi plastist küttegaasi tootmiseks. Küprose õpilased esitlesid aga uue viisi mikroplastist tingitud reostuse jälgimiseks. Samal ajal kõlas aga noorte jutust läbi tõdemus, et plastile ja teiste kemikaalidele õigeaegselt mõeldes ei peaks reostuse tagajärgede leevendamisega praegu tegelema.

Nii panid nad inimestele südamele, et kuigi alles teadlaskarjääri alustavatel noortel võib olla probleemi leevendamiseks säravaid ideid, ei saa jätta sellega tegelemist ainult nende hooleks.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: