X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Bokserite kandmine parandab viljakust

Eksootilisemate aluspükste kandmine ei pruugi meeste viljakusele head teha.
Eksootilisemate aluspükste kandmine ei pruugi meeste viljakusele head teha. Autor/allikas: Conor Ogle/Creative Commons

Tihedalt vastu keha liibuvate aluspükste asemel boksereid eelistavate meeste sperma on parema kvaliteediga ja nende kehavedelikus leidub ka rohkem sperme, viitab Harvardi ülikooli teadlaste uuring.

Lidia Mínguez-Alarcón uuris kolleegidega enam kui 650 aastatel 2000–2015 Massachusettsi Üldhaigla viljatusravi osakonda külastanud mehe sperma kvaliteet. Viljatusravi osakonna külastamine ei tähendanud seejuures ilmtingimata, et raskused lapse eostamisel taandusid lõpuks meestega seotud probleemidele. Samas ei pruugi olla tulemused olla seetõttu laiemale rahvastikule üks-üheselt üle kantavad.

Lisaks spermaproovi andmisele täitsid uuritavad nende elu mitmesuguseid tahke puudutava küsimustiku. Viimasest Mínguez-Alarcóni töörühm uuringu läbiviimisel lähtuski.

Tulemuste kohaselt kandsid liibuvate aluspükste või bikiinide asemel boksereid 53 protsenti meestest. Võrreldes teistega oli seemnevedeliku sperma sisaldus neljandiku ja spermatosoidide üldarv kuuendiku võrra kõrgem. Samuti olid spermid liikuvamad ehk boksereid kandvate meeste sperma kvaliteet oli parem kõigi uuritud näitajate poolest.

Meeste vere uurimisel, et selles leidus vähem folliikuleid stimuleerivat hormooni. Teisisõnu pidi tegema nende organism piisava hulga spermide tootmiseks vähem tööd. Töörühma sõnul taandub see munandite temperatuurile. Liibuvad püksid ei lase langeda munanditel nende jahutamiseks kehast kuigi kaugele. Vabalt rippuvate munandite temperatuur on kehatemperatuurist keskmiselt 3–4 ºC madalam.

Samal ajal kahjustab liiga kõrge temperatuur sperme tootvaid Sertoli rakke. Samas märkisid teadlased, et mitte ühelgi uuritud polnud spermide väiksem hulk väärt kliinilist diagnoosi. Seega ei tee liibuvad aluspüksid otseselt viljatuks, kuid võib vähendada siiski võimalusi lapse eostamiseks.

Uuringu puudusena toovad autorid lisaks välja, et järeldused põhinevad patsientide endi täidetud küsimustikel. Seetõttu võisid nad teadklastele valetada või oma aluspesu kandmise harjumusi ise valesti mäletada.

Uurimus ilmus ajakirjas Human Reproduction.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: