Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Galaktika valgusrõngas tõestab Einsteini teooriat

Foto: NASA, ESA, Hubble Heritage Team (STScI / AURA).

Einsteini üldrelatiivsusteooria kehtib ka galaktilises mõõtkavas. Teadlased said sellele senisest täpsemat kinnitust, kui uurisid ühe kauge galaktika ümber kumavat valgusrõngast.

Üldrelatiivsusteooria järgi peaks suure massiga keha painutama tast mööduvad valguskiired kõveraks. Galaktika E325 on just nii suure massiga ja asetseb muude valgusallikate suhtes just nii, et on suutnud oma tagant meie suunas tulvavast valgusest moodustada enda ümber paistva rõngasja kuma.

Einsteini teooria sedastab, et sellise valgusrõnga läbimõõt sõltub galaktika massist. Teadlased eesotsas Thomas Collettiga Inglismaalt Portsmouthi Ülikoolist arvutasid rõnga suuruse järgi, kui suur peaks galaktika E325 mass olema.

Tulemuse kontrolliks arvutasid nad E325 massi välja ka tema tähtede tiirlemiskiiruste põhjal. Selgus, et mõlemat pidi välja arvutatud mass oli üsna ühesuurune, seega saigi Einsteini teooria taas kinnitatud, ja veel enneolematult täpselt.

Varem on Einsteini gravitatsiooni- ehk üldrelatiivsusteooriat kontrollitud Päikese raskusväljas paindunud valguse abil. Kuid nüüdsest edukast galaktilisest järeleproovimisest kirjutavad Collett ja kolleegid ajakirjas Science.

Foto: Gravitatsioonilääts ESO325-G004. NASA, ESA, Hubble Heritage Team (STScI / AURA).

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: