X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vaid väikelastele mõeldud ravimitest on suur puudus

Tartu ülikooli teadlased loovad ravimeid, mis sobiksid vastsündinutele ja väikelastele. Kuna just väikelastele mõeldud arstimitest on suur puudus, tuleb neid ravida täiskasvanutele mõeldud ravimitega, mis ei pruugi aga lastele alati sobida.

Mõru maitsega tabletti ei taha ilmselt hea meelega suhu pihta ükski laps. See ei ole aga ainus mure. Tihti sisaldab näiteks täiskasvanule mõeldud tablett palju suurema koguse raviainet, kui väikelapsele sobilik oleks. Kuna raviaine ei jaotu tabletis ühtlaselt, ei pruugi ka tableti poolitamine alati tõhusalt töötada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Spetsiaalselt väikelastele ja vastsündinutele mõeldud ravimeid on täna veel aga märkimisväärselt vähe.

"Eriti kriitiline on olukord võib-olla kõige väiksemate ja kõige haavatavamate, vastsündinutega. Õnneks enamik nendest jällegi on täiesti terved, aga nende jaoks, kes on haiged, tõesti ravimvormid puuduvad. Sageli on iroonia selles, et just niisugused ravimvormid puuduvad kõige raskemini haigetele lastele," selgitas TÜ meditsiinilise mikrobioloogia professor Irja Lutsar.

"Mida tehakse, ongi see, et modifitseeritakse täiskasvanute ravimpreparaate. Nüüd ongi väga aktuaalseks muutunud see, et see ei ole korrektne, sest on vaja tegelikult täpsustada, kas see üldse sobib sellele patsiendigrupile. Probleemid võivad tulla, kui on mõni abiaine sinna lisatud, mis ei ole sobilik väikelastel kasutamiseks," kommenteeris TÜ farmaatsia instituudi vanemteadur Karin Kogermann.

Lutsar lisas, et ravimitööstus tegeleb sellega, et potentsiaalselt ohtlikke abiaineid ravimitest välja võtta, kuid see võtab loodetust rohkem aega.

Üks sellistest abiainetest on etanool, mis täiskasvanule väikeses koguses midagi ei tee, aga väikelapsel võib tekitada isegi mürgistuse.

Nii ongi Tartu ülikool asunud välja töötama mooduseid, kuidas ravimid ka väikelasteni viia. Näiteks nii, et raviaine kantakse söödavale paberilaadsele materjalile tindiprinteri abil.

"See on meetod, mis võimaldab väga väikesi annuseid ravimvormi viia ja seega ravimpreparaadis neid kasutada. Meie põhiline huvi ongi, et võikski neid alternatiivseid ravivorme järjest rohkem uurida ja välja selgitada," ütles Kogermann.

Veel on farmaatsia instituudis parasjagu käsil 3D prinditud ravimvormide arendamine ja uurimine, mis samuti võiks tulevikus aidata toota just väikelastele ja vastsündinutele sobilikke ravimeid.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: