Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartu Ülikooli teadlaste avastus jõudis Eesti apteekidesse

Tartu Ülikooli emeriitprofessor Marika Mikelsaar käis Tartu Maarjamõisa haiglas asuvas apteegis veendumas, et rohkem kui 20-aastase teadustöö tulemusena on ka Eesti apteekidesse jõudnud ME-3 bakterit sisaldav toidulisand.
Tartu Ülikooli emeriitprofessor Marika Mikelsaar käis Tartu Maarjamõisa haiglas asuvas apteegis veendumas, et rohkem kui 20-aastase teadustöö tulemusena on ka Eesti apteekidesse jõudnud ME-3 bakterit sisaldav toidulisand. Autor/allikas: Mari-Liis Pintson, Tartu Ülikool

Tartu Ülikooli teadlaste enam kui 20 aastat kestnud teadustöö tulemusena on jõudnud Eesti apteekidesse piimhappebakter ME-3, mis on saanud viimase 15 aasta jooksul tuntuks kui Tere piimatoodetesse lisatud Helluse bakter.

ME-3 kapslid olid enne Eesti apteeke juba müügil Austraalias, Suurbritannias ja Itaalias. Samuti on ME-3 bakter lisatud 11 riigis müüdavasse Reg´Activ Cholesteroli toidulisandisse, millel on kolesteroolitaset normaliseeriv toime.

Äsja Eestis müügile tulnud kapslites on bakter aga puhtal ja kontsentreeritud kujul: igas kapslis on kaheksa miljardit Lactobacillus fermentum ME-3 bakterit, mis avastati 1995. aastal ühe Tartu lapse soolestikust.

Tartu Ülikooli (TÜ) emeriitprofessor Marika Mikelsaar, kes juhtis koos TÜ meditsiinilise biokeemia professori Mihkel Zilmeriga ME-3 bakteri avastanud töörühma, käis läinud nädalal Tartu Maarjamõisa haigla apteegis oma silmaga tunnistamas enda 20 aastat kestnud unistuse täitumist.

“Igal konverentsil küsitakse huvitavamate esinejate käest, mis on teie unistus. Teadlane vastab alati spontaanselt, et tema unistus on, et tema avastus läheks kasutusse,“ rääkis Marika Mikelsaar.

Ta tõdes, et nii, nagu iga alusuuringuga, ei osanud keegi ka 1995. aastal aimata, milline on ME-3 bakteri tulevik. “Kui teaduses oleks see, kuhu sa tahad jõuda, väga sihitud, siis võib-olla ei olekski see päris teadus,“ lisas ta.

Tema sõnul oli ME-3 toonaste probiootikumide seas midagi sootuks uut. Mikelsaar meenutas, et veel 2002. aastal defineeris Maailma Terviseorganisatsioon probiootikume kui toidulisandeid, mis mõjutavad ja parandavad inimese mikrobiootat.

“2010. aastal tuli uus definitsioon, mis ütleb, et on ka selliseid probiootikume, millel on suunitletud omadused, nii nagu ME-3 alandab näiteks kolesteroolitaset ja parandab raku hingamist. See on juba omaette klass,“ sõnas Mikelsaar.

Piimhappebakter ME-3 on hästi kirjeldatud ja teaduslikult tõendatud omadustega inimpäritolu tüvi. See on maailmas ainus bakter, millel on patenditud kaks kasulikku toimet: see on antimikroobne ja antioksüdantne bakter. Peale selle on Eestis ja välisriikides tehtud teadusuuringutega tõestatud, et ME-3 bakteril on tervisele soodne toime, täpsemalt see

  • paljuneb seedekulgla erilistes tingimustes
  • hoiab ja rikastab soolestiku mikrobiootat, suurendades kasulike bakterite hulka
  • tõhustab seedimist
  • hävitab seedetraktis kahjulikke baktereid
  • kaitseb sooleinfektsioonide tekitajate eest
  • normaliseerib seedetrakti mikrobiaalset tasakaalu antibiootikumiravi ajal ja järel
  • vähendab oksüdatiivset stressi kogu organismis
  • langetab veres kolesteroolitaset ja kaitseb veresoonte lubjastumise vastu
  • toetab atoopilise dermatiidi ravi, surudes põletikku alla

Reg´Activ Essential ME-3 kapslid on toodetud Prantsusmaal ettevõttes VF Bioscience SAS, kus on ME-3 bakteri kasvatamiseks sobivad laborid. TÜ ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse tehnoloogiasiirde juht Jane Luht sõnas, et praegu käivad ME-3 kapslite turuletoomiseks ettevalmistused ka Jaapanis ja Lõuna-Aafrika Vabariigis.

“Tartu Ülikoolis on ME-3 uuringute ja kaitsmisega tegeletud üle 20 aasta. Hea meel on näha, et teadlastel on indu ja soovi selle bakteri rakendusi veel edasi arendada,“ kommenteeris Jane Luht TÜ seni edukaimat tehnoloogiasiirde projekti.

“ME-3 kasutamine piimatoodetes ja toidulisandis ei ole ainus lahendus, me uurime ka võimalusi rakendusteks muudes valdkondades.“ Nii sobib tema sõnul ME-3 bakterit kasutada näiteks salatiõlis, šokolaadis, taimsetes piimades, aga ka kosmeetikas – kõik see vajab võimalike koostööpartneriga edasi uurimist. “Aga esialgne info on paljulubav,“ lisas Luht.

Kapsleid müüvad Eesti apteekidest praegu Tallinnas Mustamäe tervisekeskuse apteek, Arsenali apteek ja Balti jaama turu apteek ning Tartus Uus Apteek Maarjamõisa haiglas.

Täna, 27. märtsil tähistavad Tartu Ülikool ja Tere AS konverentsiga 15 aasta möödumist Helluse sarja piimatoodete turuletulekust. Marika Mikelsaare sõnul on konverentsile kutsutud apteekrid, perearstid ja toitumisnõustajad, et suurendada nende teadlikkust ME-3 bakteri tervisele kasulikest omadustest.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu Ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: