Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartus avastatud ME-3 bakter teeb prantslaste abiga maailmas võidukäiku

Maxime L. Vaeremans ja Marc Frémont ettevõttest VF Bioscience tutvustavad ME-3 sisaldavat toidulisandit
Maxime L. Vaeremans ja Marc Frémont ettevõttest VF Bioscience tutvustavad ME-3 sisaldavat toidulisandit Autor/allikas: Sven Paulus / ERR Novaator

Kolmapäeval külastas Tartu ülikooli Prantsuse firma VF Bioscience, mis kasutab TÜ-s avastatud ME-3 piimhappebaktrit oma toidulisandites. Nüüdseks on kapslid, mis aitavad kolesteroolitaset normaalsena hoida, lisaks Euroopale jõudnud ka USA ja Filipiinide turule. ERR Novaatorile rääkis kõigest lähemalt ettevõtte tegev- ja arendusdirektor Marc Frémont.

Kust sai teie ettevõte teada, et Eestis on avastatud ME-3 bakter?

2012. aastal otsisime eriliste omadustega probiootilisi tüvesid, et kasutada neid kardiovaskulaarsete haiguste ennetamisel. Teaduskirjandust läbi töötades jõudsime professor Marika Mikelsaare ja professor Mihkel Zilmeri töögruppide teadusartikliteni, kus kirjeldati ME-3 bakteri antioksüdantset mõju ning anti ülevaade kliinilistest uuringutest. Nägime tolles tüves potentsiaali ja võtsime Tartu ülikooliga võimaliku litsentsi hankimiseks ühendust.

Millistes aspektides on see probiootikum teistest parem?

Selle võime toota ja taastoota glutatiooni on üsna unikaalne ning avab erinevateks rakendusteks palju võimalusi. Suur väärtus seisneb selles, et ME-3 bakteri omadused on dokumenteeritud mitmetes avaldatud teadusuuringutes. Probiootiliste tüvede turul pole just eriti palju selliseid, mida oleks korduvalt kliinilistelt ka inimestel uuritud.

Kas kaalusite koostööpartneri otsimisel TÜ kõrval ka teisi võimalusi?

Meil on käimas mitmed teadus- ja arendustegevuse projektid ning teeme oma Põhja-Prantsusmaa regioonis koostööd näiteks Lille'i ülikooli ja Pasteuri instituudiga. Samuti teeme tüvede osas koostööd Jaapaniga, kuid see puudutab teisi baktereid. Oma antioksüdantse mõju ja kardiovaskulaarse süsteemi toetamise poolest on ME-3 selgelt kõige huvitavam tüvi.

Milliseid samme on VF Biosence võtnud ette ME-3 sisaldavate toidulisandite arendamisel ja turustamisel?

Toidulisandi koostise määratlemine, stabiilsust puudutavad uuringud ning toodete registreerimine võttis veidi aega. Kuid lõpuks jõudis meie esimene ME-3 sisaldav toode mullu Prantsusmaa turule ning teine peaks samuti peatselt valmima. Plaanime laiendada oma turgu ka teistesse riikidesse, kuid kohalike nõuetega kohandumine ning toote registreerimine võtab mõnes riigis omajagu aega.

Kuidas hindab teie ettevõte Tartu ülikooliga tehtavat koostööd?

Muidugi saame me Tartust tuge näiteks teaduslike ja patenteerimisega seotud aspektide puhul. Samuti tõuseb kasu ülikooli poolt korraldatud kliinilistest uuringutest, mis on vajalikud, et veenda meie kliente toodete efektiivsuses. Tegelikult tahaksime seda koostööd süvendada, sooritades näiteks rohkem ühisuuringuid.

Milline on olnud tagasiside ME-3 sisaldava toidulisandi kasutajatelt ja kui palju on teie hinnangul sellel praegu tarbijaid?

Tõenäoliselt mõni tuhat, kuid see arv kasvab üha kiiremini ja ka tagasiside on olnud väga positiivne. Tervishoiutöötajad on väga huvitatud taolisest uuest lähenemisest südame-veresoonkonna haiguste ennetamisel ning on toote testimisest väga huvitatud.

Millistel turgudel ME-3 sisaldavaid toidulisandeid juba müüakse ja kuidas on müügitulemused?

Seda müüakse juba Eestis, Prantsusmaal, Belgias, Taanis, USA-s ja Filipiinidel. Mõnele neist turgudest jõudsime alles väga hiljuti, seega on võrdlemine hetkel raske. Mõned turud on teistest keerulisemad, kuid üleilmses plaanis ootame häid müügitulemusi. Filipiinide puhul näiteks teadsime tootest huvitatud turustajat juba varasemast ajast ja alustasime seal müügiga möödunud aasta lõpus. Samas oleme huvitatud kogu Kagu-Aasia piirkonnast, kuna see on huvitav, dünaamiline ja uutele toodetele väga avatud turg, kus kardiovaskulaarsed haigused on väga levinud ja huvi neid ennetada on suur. Oleme sõlmimas lepingut ka Singapuri turustajaga ning alustanud seal toote registreerimisprotsessi.

Kui keeruline oli jõuda USA turule?

Seal valitseb tihe konkurents ja toote turule viimine on kallis, mistõttu tahab meie Ameerika partner olla toote tõelises potentsiaalis veendunud. Nüüdseks oleme suutnud teda veenda ja ta teeb ME-3 tüve propageerimisel head tööd. Lähikuudel tehakse antud tüve ja selle unikaalsete omaduste tutvustamiseks palju ära nii televisoonis, raadios, kui muudes turunduskanalites. Meie ME-3 tooteid esitleti märtsis Los Angeles toimunud Expo West messil ja saime jaemüüjatelt ning tervishoiutöötajatelt suurepärast tagasisidet.

Millised on tulevikuplaanid ehk millistesse riikidesse ja toodetesse võiks ME-3 veel jõuda?

Soovime laieneda nii palju kui võimalik ja minna peatselt USA-st edasi Kanadasse. Samuti peame läbirääkimisi Austraalia turustajaga ning järk-järgult tahame katta kõik Euroopa Liidu riigid.

Kuidas kirjeldaksite toidulisandi Reg'Activ mõju ja kas on ka inimrühmi, kes ei tohiks ME-3 bakterit sisaldavaid toidulisandeid võtta?

Mõjud on märkimisväärsed. Seda on näidanud ka viimane kliiniline uuring, mis toimus Tartu ülikoolis. Toote kasulikkus seisneb selles, et lisaks kolesteroolitaseme langetamisele vähendab see ka kolesterooli oksüdatsiooni, mis on veelgi tähtsam. Toidulisandi muudab unikaalseks kombinatsioon kolmest toimest, milleks on kõrgenenud kolesterooli normaliseerimine, oksüdatiivse stressi ja põletike vähenemine. ME-3 on täiesti ohutu, Eestis on seda tarbitud juba aastaid ja seda järeldas ka Euroopa Toiduohutusamet EFSA. Samuti on see mitmetes kliinilistes uuringutes saavutanud alati positiivseid tulemusi.

Kas Euroopa ja Ameerika tarbijad ka mingit pidi erinevad? Ja kas erinevatele turgudele jõudmiseks tuli muuta näiteks toote sisu?

Ameerika kliendid on uuendustele palju avatumad ja valmis uusi tooteid proovima. Euroopas on tervishoiutöötajad mõnikord väga konservatiivsed, samuti seisneb erinevus normides. Näiteks võib USA-s kasutada palju rohkem mõningaid vitamiine, samas pole mõned EL-s lubatud koostisained ookeani taga lubatud. Seega tuleb koostise kavandamisel olla väga tähelepanelik. Suurim erinevus seisneb siiski tervist puudutavate väidete regulatsioonis. Euroopas ei saa me praegu midagi spetsiifilist väita ME-3 ja selle kasulike omaduste kohta. Me ei tohi tootel kasutada sõna "probiootiline". USA-s on olukord teistsugune, seal saame palju vabamalt tüve ennast tutvustada ning kasutada kliiniliste uuringute tulemusi. See omakorda hõlbustab nii turundust kui ka kommunikatsiooni.

 

KOMMENTAAR

TÜ arstiteaduskonna emeriitprofessor Marika Mikelsaar, üks piimhappebakter Lactobacillus fermentum ME-3 avastajaid:

 

 

"Erinevaid pakkumisi ME-3 bakteri kasutamiseks tuleb palju. Lisaks toidulisanditele ning piimatoodetele leiab rakendamiseks aspekte veelgi. Eelkõige naisi huvitavad antioksüdandid nahahooldusvahendites. Hiljuti Lõuna-Koreas käies täheldasin, et ilutooted on väga kõrges hinnas, tänavanurkadel on koguni kioskid, kus reklaamitakse ja registreeritakse kosmeetilistele operatsioonidele. Seega kosmeetika on üks külg, kuhu ME-3 võib edaspidi suunata. Olen selle bakteri 20 aastat kestnud võidukäiguga väga rahul. ME-3 jõudmine toidulisandisse oli mu suur unistus. Tahaks, et ta oleks toidulisandis täiesti puhtal kujul, loodetavasti jõuame selleni tulevikus, kui EFSA reeglid probiootikumidele täpsustuvad."

 

Euroopa toiduohutusamet ja ME-3 bakteri kasu teaduslik tõestus

Euroopa Toiduohutusamet EFSA teatas 2011. aasta aprillis, et ei ole piisavalt teaduslikke tõendeid, mis lubaksid väita, et Tere Helluse tootesarjas kasutataval ME-3 bakteril oleks võime suurendada organismi kaitsevõimet ja toetada seedimist. Paar nädalat hiljem avaldas amet uued selgitavad eeskirjad, kuidas nende teadlaskomisjon tegelikult hindab mitmesuguste, sh probiootikume sisaldavate toidutoodete terviseväiteid. “On tähelepanuväärne, et täpsem hindamisreeglistik ilmub alles 2011. aasta kevadel, kui näiteks meie taotlused esitati aastal 2008 (ME-3 AS-i Tere) ja 2010 (Tensia E-Piima poolt),” märkis toona professor Mikelsaar, lisades, et õnneks on isegi Euroopa Liidu bürokraatiat võimalik mõjutada.

EFSA uued regulatsioonid sätestasid täpsemalt, millised tõestuspõhised uuringud peavad taotlejal olema tehtud ning milliseid kaudseid tõendeid ja lisamaterjale EFSA aktsepteerib.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: