Valitsus andis rohelise tule Eesti liitumiseks CERN-iga

Jüri Ratas CERN-is.
Jüri Ratas CERN-is. Autor/allikas: Riigikantselei

Valitsus toetas peaminister Jüri Ratase ettepanekut Eesti liitumiseks Euroopa Tuumauuringute Organisatsiooniga (CERN).

„CERN-i liikmelisus aitab kaasa Eesti majanduse uuendamisele, mis on meie jätkusuutliku majanduskasvu võtmeküsimus. Selleks, et meie teadlased, insenerid ja ettevõtjad saaksid täielikult osa CERNis pakutavatest võimalustest, peame saama teadusasutuse täisliikmeks,“ ütles peaminister Jüri Ratas.

Ettevõtluse- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo tõstis esile, et CERN-is osalemine on investeering tulevikku. „Euroopa Tuumauuringute Organisatsioon on oma valdkonnas maailma tipus. Selle organisatsiooni täisliikmeks saamine annab meile juurde teadmisi ja kogemusi majanduslikuks innovatsiooniks, kus me ei saa tulemusi mõõta üle öö, vaid see tasub ennast ära aja jooksul.“

Samuti tõstis minister Palo esile, et Eesti osalemine CERN-is avab uusi perspektiive meie ettevõtetele, kes saavad hakata osalema organisatsiooni hangetes. Vähetähtis pole ministri sõnul ka teadmiste siire inseneride tasandil, sest kuigi CERN on teadusasutus, töötab seal ühe teadlase kohta 10 inseneri.

Enne täisliikmeks saamist peab Eesti esmalt olema Euroopa Tuumauuringute Organisatsiooni assotsieerunud liige.

Eesti liitumist CERN-iga toetab ka valitsust nõustav Teadus- ja Arendusnõukogu. 22 liikmesriigiga CERN haldab maailma suurimat osakestefüüsika laborit. Peaminister Jüri Ratas külastas organisatsiooni tänavu jaanuari lõpus.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: