Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Balti ülikoolid ja teadusasutused loovad Balti koostöögrupi CERNis

Eesti, Läti ja Leedu ülikoolid ning teadusasutused on ametlikult loonud CERNi Balti grupi, et teha koostööd Euroopa Tuumauuringute Keskuse (CERN) juures.

Teisipäeval allkirjastasid kolme balti riigi asutuste esindajad ühiste huvide deklaratsiooni, mis on unikaalne sündmus CERNi ajaloos. Mitte kunagi varem ei ole CERNi liikmed või liikmeks astuda soovijad moodustanud ühist konsortsiumi, et CERN-i suunalisi tegevusi koordineerida ja arendada koostööd nii osakeste füüsika valdkonnas kui tehnoloogiasiirdes ja innovatsioonis.

Ühiste huvide deklaratsiooni allkirjastamisega on CERNi Balti grupp (CBG) ametlikult asutatud kaasates suurimad regiooni teaduskeskused – Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituut (KBFI), Tallinna Tehnikaülikool, Tartu Ülikool, Riia Tehnikaülikool (RTÜ), Läti Ülikool, Riia Stradinš Ülikool, Kaunase Ülikool ja Vilniuse Ülikool.

Konsortsiumi esimeheks valiti RTÜ professor Toms Torims ning aseesimeheks KBFI vanemteadur Mario Kadastik. Sündmuse juures viibis ka CERNi rahvusvaheliste suhete direktor Charlotte Warakaulle. CERN toetab igakülgselt algatust ning on äärmiselt positiivselt meelestatud sellise pretsedenditu koostöö ülesnäitamise osas.

"Antud konsortsiumi loomine on signaal nii CERNi juhtkonnale kui Balti regiooni poliitikutele, et regiooni T&A asutused on väga huvitatud koostööst CERNiga. Näeme selles suurt potentsiaali kaasata koostöösse efektiivselt lisaks T&A asutustele ka Balti regiooni tööstust ning suurendada tudengite huvi reaalteaduste vastu. CBG ei ole loodud ainult teaduskoostöö edendamiseks vaid ka innovatsiooni ja tööstussuhete arendamiseks ning ka ühiste poliitiliste huvide eest seismiseks. See panustab kindlasti ka Eesti võimekusse CERNi täisliikmena oma hüvede eest paremini seista" ütles aseesimees Mario Kadastik.

Kolmest Balti riigist on Leedu juba CERNi assotsieerunud liikmeks astunud ning Eesti ja Läti on esitanud oma sooviavaldused saada täisliikmeteks. Riikide liitumisprotsessid on tänaseks käimas ning selle edukaks lõpule viimiseks ning edaspidiseks regiooni arendamiseks on kindlasti vaja panustada nii teaduses, tööstuses kui ka poliitilisel tasandil.

Järgmine CERNi Balti grupi üldkoosolek toimub septembris Tallinnas, alarühmade koosolekuid toimub ka vahepealsel perioodil nii Vilniuses kui CERNis.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: