Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Aga kui kasvataks ja püüaks termiite, kuid miks?

Termiitide pesa.
Termiitide pesa. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Ghanas, Kongo külas käib hommikune termiitide toitmine. Miks?

Lehmasõnnik meelitab maa seest välja näljased termiidid. Termiitide kinninabimine tuleb teha varavalges, sest päevasoojus peletab putukad tagasi sügavale maa sisse, pesakäikudesse.

Aga miks neid püüda on vaja?

Kuna termiidid ehk valged sipelgad on saprofaagid, see tähendab lagunevast orgaanilisest ainest toitujad, siis on lehmasõnnikus leiduvad taimejäänused neile ligikutsuv söök. Nad suudavad tarbida tselluloosi bakterite või seente abiga, kes selle nende jaoks suhkruteks lagundavad.

Aga ikkagi, miks neid toidetakse?

Töölistermiidid käivad vahel tõesti ka inimeste juurest toitu otsimas. Nad koguvad taimset materjali, närivad selle korralikult läbi ja viivad pessa. Mälutud materjalist tehakse pisikesed kuhjakesed, kuhu hiljem tassitakse seeneeosed. Seened hakkavad seal kasvama ja kasutavad taimsest massist ära tselluloosi ja ligniini. Selle tulemusel tekivad suhkrud, mis on toiduks termiitidele.

Sisuliselt on termiitidel pesas justkui seeneaiad, ja selline aiapidamine on kasulik nii seentele kui ka nende "aednikele".

Elu termiidipesas käib tegelikult maa all. Suur pesakuhi kaitseb elanikke eelkõige ülekuumenemise eest. Töölistermiidid ehitavad kuhja gramm-grammihaaval, kogudes suuga savi ja niisutades ehitusmaterjali oma süljega. Uhked ehitised kerkivad Ghanas piirkonniti lausa monumentideks.

Nimi valge sipelgas võib küll eksitada, aga Aafrikas elavad termiidid ei ole sipelgate sugulased. Esimesel vaatlemisel avaldub termiitide ja sipelgate sarnasus välimuses ja eluviisis. Kuid põlvnemise mõttes on nad teineteisest väga kaugel.

Aga, jätkuvalt – miks on neid vaja toita ja püüda?

Maailmas tuntakse ligi kaks ja pool tuhat liiki termiite, Euroopas on neid vaid kaks. Eestis paraku mitte ühtegi.

Ah ja, termiite püütakse kodulindudele toiduks, elussööt on valgurikas ja hoiab lindude tervise korras. Aga räägitakse, et need sipelgasugused putukad maitsevad ka inimestele.

Ghana läänenaabrite juures, Elevandiluurannikul tehtud uuring kinnitas, et küsitletud 500 inimesest peaaegu kõik olid söönud termiite. Põhjus lihtne: nad on kõrge toiteväärtusega ning inimestele meeldib ka nende putukate lõhn ja maitse.

Toimetaja: Sander Loite, Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: