Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Retsepti- ja loodusravimite üheskoos pruukimine võib viia tõsiste kõrvaltoimeteni

Naistepunaürt võib anda vastastiktoimeid ravimitega
Naistepunaürt võib anda vastastiktoimeid ravimitega Autor/allikas: Wikimedia Commons

Topelt ei kärise, teab rahvasuu. Küll võib aga selline suhtumine tekitada probleeme ravikuuri ajal. Teaduskirjanduse analüüs viitab, et retseptiravimitega samaaegselt erinevate loodusravimite kasutamine võib vähendada nende tõhusust või viia isegi kahjulike kõrvaltoimeteni.

Kokku põhines analüüs eelnevalt teaduskirjandusse jõudnud 49 juhtumiuuringul ja kahel vaatluslikul uuringul. Need omakorda haarasid 15 tõsise kõrvalnähu teatist. Exeteri ülikooli täiendmeditsiini professor Edzard Ernst jõudis kolleegidega juhtumite täpsemal uurimisel järeldusele, et neist peaaegu 60 protsenti olid tingitud retsepti- ja nn loodusravimiste koosmõjust.

Näiteks tarvitati samal naistepunaürti, ženšenni juurt või hõlmikpuuekstrakti, kui antidepressante või HIV-d ning epilepsiat kontrolli alla hoidvaid ravimeid.

Teadlased kirjeldavad ühe äärmusliku näitena 55 aasta vanuselt uppunud epilepsiahaiget meest, kes võttis vaimse võimekuse parandamiseks hõlmikpuu ekstrakti. Autopsia käigus järeldati, et ekstrakt pärssis epilepsiaravimi toimet. See viis omakorda ootamatu epilepsihooni. Mitmed statiine või varfariini võtvad patsiendid kaeblesid seevastu südameprobleemide üle tõenäoliselt aedsalvei ja naistepuna kasutamise tõttu.

Ernst märkis kolleegidega töös hiljutiste uuringute põhjal, et mõned ravimtaimed mõjutavad retseptiravimite toimeainete lagunemiskiirust. See omakorda vähendab mitmete ravimite tõhusust. Nende sekka kuuluvad lisaks antihistamiinidele, varfariinidele ning statiinidele näiteks rasestumisvastased tabletid ja HI-viiruse replikatsiooni pidurdavad ravimeid.

Seega tuleks töörühma hinnangul retseptiravimeid võttes pidada perearstiga alati nõu ka selles osas, kas ja milliseid loodusravimeid nendega üheskoos üleüldse kasutada võiks.

Ülevaade ilmus ajakirjas British Journal of Clinical Pharmalogy.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: