Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Öövahetustes töötamine kasvatab naiste vähki haigestumise riski

Öövahetuses töötamine kahjustab tervist. Nii palju oli teada varemgi. Nüüd ilmunud ulatusliku analüüsi kohaselt kergitab pikemat aega öövahetustes töötamine ka naiste riski haigestuda rinna-, naha- ja seedetrakti vähki.

Kokku haaras metaanalüüs varem avaldatud 61 uurimust. Seeläbi tehti järeldusi peaaegu 115 000 vähijuhtumi ja 3,9 miljoni uurimisaluse põhjal. Uuritavad elasid Põhja-Ameerika, Euroopas, Austraalias või Aasias.

Keskmiselt kasvatas pikka aega öövahetuses töötamine naiste vähki haigestumise riski 19 protsenti. Eriti silmatorkav oli kasv rinna-, naha- ja seedetrakti vähi puhul.

"Huvitavalt kombel nägime öövahetuses töötamisega seonduvat riski kasvu ainult Põhja-Ameerikas ja Euroopas. On võimalik, et seal elavate inimeste suguhormoonide tase on kõrgem. See omakorda seostub kõrgema riskiga haigestuda hormoonidega seotud vähivormidesse," mõtiskles analüüsi juhtivautor Xuelei Ma, Hiinas asuva Sichuani ülikooli Lääne-Hiina meditsiinikeskuse onkoloog.

Täpsemalt seostus öövahetustes töötamine vastavalt 32 ja 42 protsenti kõrgema riskiga haigestuda rinna- ja nahavähki. Võimalus seedetrakti kasvaja tekkimiseks kasvas 18 protsenti.

Öövahetuses töötavate meditsiiniõdede risk oli sellest veelgi suurem. See ei tähenda aga Ma sõnul, et meditsiiniõed oleks eriliselt ohus. Pigem on tõenäolisem, et nende vähki haigestumist märgatakse lihtsalt varem kui elanikkonnas keskmiselt.

Küll on aga oluline see, kui pikalt öövahetuses töötatakse. Rinnavähi puhul selgitasid teadlased välja, et haigestumisrisk kasvas iga viie aasta kohta 3,3 protsenti. "Laialt levinud vähkide puhul on öövahetuses töötamine riskiteguriks. Tulemused viitavad, et pikemat aega öövahetuses töötavate naiste tervise kaitsmiseks on vaja täiendavaid programme," märkis Ma. Näiteks võiksid nad käia sagedamini tervisekontrollis ja sõeluuringutel.

Onkoloog nentis, et analüüsi kaasatud uuringute kvaliteet jättis kohati soovida. Näiteks ei arvestatud neis piisavalt palju teiste võimalike riskitegurite nagu nende toidusedeli, une pikkuse ja füüsilise aktiivsusega. Lisaks võib öövahetuse täpne definitsioon riigiti erineda. Samas tõi Ma välja, et üldist trendi nähti paljudes uuringutes ja ka suure uurimisaluste arvu korral. See viitab leitud seose reaalsusele.

Varasemates töödes on leitud, et pikalt öövahetuses töötamine rikub mitmete hormoonide tasakaalu, kergitab diabeeti haigestumise riski ja vähendab keskendumisvõimet. Samuti muudab sellega seonduv ajavahestress sadade geenide avaldumismustreid. Muu hulgas võib see mõjutada ka geene, mis vastutavad DNA parandamise eest.

Uurimus ilmus ajakirjas Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: