Närviraku kest hoiab kestlikke mälestusi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: GreenFlames09/Creative Commons

Mõni mälestus kestab ainult lühikese hetke, aga on ka neid mälestusi, millel me sugugi minna ei lase. Nüüd on teadlased jälile saanud, kuidas kestavad kõige kestlikumad mälestused ja tuleb tõdeda, et sõna kestlik oma ambivalentsuses on siin päris omal kohal.

Nimelt selgub Norra teadlaste uurimistööst, et pikaajalised mälestused on kodeeritud mitte närviraku sisemusse, vaid rakust väljapoole, rakumembraani välispinna peale – seda pinda katvasse suhkrust ja valgust kesta, nn perineuraalsesse võrku. See tihe võrk koosneb suhkrumolekulidega kaetud valgumolekulidest, moodustades tiheda jäiga struktuuri, milles on väikesed augud naaberneuronitega ühenduse pidamiseks.

On teada, et kui tekivad uued mälestused, muutuvad neuronite vahelised ühendused. Marianne Fyhn ja Torkel Haftinhg tulid aga mõttele, et perineuraalvõrk, võib värsked mälestused kuidagi enesesse talletada, muutes need siis seeläbi kestlikeks. Mõte tundus huvitav ja ärgitas katsetama.

Katse algus oli klassikaline. Fyhn ja Hafting õpetasid rotid välja, et äkilisele valgussähvatusele järgneb midagi ebameeldivat. Selline seos jääb rottidele alati tugevalt ja püsivalt mällu. Kui seos loodud, jagati rotid kahte rühma. Ühe rühma rottidel eemaldati ühes teadaolevalt mäluga seotud ajupiirkonnas närvirakkudelt perineuraalne võrk. Teisel rühmal jäeti alles.

Kuu aja pärast tehti valgussähvatuskatset uuesti. Tulemus oli hämmastav. Perineuraalse võrguta jäetud rotid ei mäletanud katsest mitte tuhkagi. Teistel oli aga õpitu hästi meeles.

Teadlased tegid uue katse, aga järelkatse seekord mitte enam kuu aja, vaid kahe päeva pärast. Nüüd oli perineuraalvõrguta rottidel õpitu veel täitsa meeles. Järelikult – leiavad autorid Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes – usaldatakse mälu perineuraalvõrgu hoolde vaid pikema talletamise puhuks.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: