Haridusstatistika: kuivõrd aitavad koolid häid tulemusi saavutada?

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Kool, klass, tahvel. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Õpilaste saavutustel on roll mängida ka koolidel. Innove vaatab selle hindamiseks koolide panust. Allolevast graafikust saab aimu, kas kooli panus oli oodatav, oodatust kõrgem või sootuks madalam.

Riigieksam näitab SA Innove juhatuse liikme Birgit Lao sõnul seda, kui hästi on õpilane õppekava pädevused omandanud ja milline on olnud õpilase enda ambitsioon. Tulemustes mängib lisaks õpilaste motivatsioonile rolli ka see, kuivõrd toetav on koolikeskkond.

Selleks, et näha, kui toetav on kooli loodav keskkond tulemuste saavutamiseks, on Innovel eraldi mõõdik. Iga aine osas hinnatakse kooli tuge erinevalt, see tähendab, et eesti keele eksami tulemuste tuge ei tohiks üle kanda ei matemaatikale ega geograafiale.

Analüüsis võrreldakse koolide keskmisi riigieksamitulemusi konkreetses aines ning arvestatakse maha tegurid, mis õppekvaliteeti ei puutu (õpilaste põhikoolieksami hinne, sugu, vanus, õppekeel ja gümnaasiumi suuruse või asukohaga seotud võimalused).

Analüüsi järel saadakse tulemus, millisele tasemele võiks õpilane gümnaasiumi lõpus jõuda. Eksamite järel kõrvutatakse prognoose ja reaalseid tulemusi ja antakse koolile üks hinne kolmeselt skaalalt: 1, 0 või -1.

Hinne 1 tähendab, et kooli tugi on olnud õpilase tulemuses oodatust tugevam, neutraalne hinne näitab, et kooli panus ei ole oluline ning negatiivne hinne näitab, et kooli panus on jäänud oodatust kesisemaks.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: