Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hea toitumus noorena annab rahulikuma elu ja parema mälu

Foto: adactio/Creative Commons

Noores eas tuleb korralikult süüa, siis on täiskasvanuna elu rahulikum ja mälu parem. Niisuguse järelduse võib teha prantsuse teadlaste katsetest, mille tegid nad – tõsi küll – hiirtega.

Olivier Manzoni INMED Marseilles ülikoolist ja ta kolleegid kõrvaldasid noorte hiirte toidust oomega-3 rasvhapped. Selgus, et täiskasvanueas ilmutasid need hiired võrreldes teistega rohkem ärevuse tundemärke ja said ka mälutestis teistest kehvemaid tulemusi.

Teadlased kirjutavad ajakirjas The Journal of Neuroscience, et katsetulemusi võib üsna kindlalt laiendada ka inimestele ja võib väita, et õige toitumine noorukieas on edasises elus aju heaks tööks väga tähtis.

Ajustruktuur ja -talitlus muutuvad ka veel noorukiea vältel. Just sel ajal, mil inimesed saavutavad teismeeas üha suurema iseseisvuse, muu hulgas ka toiduvalikul. Et aga kalorirohkemad, kuid vähemtervislikud toidud on tihtipeale teistest taskukohasemad, kipubki teismelistel tihti puudu jääma sellistest vajalikest toitainetest nagu näiteks polüküllastumata omega-3 rasvhapped, mida inimkeha ise ei tooda ja mida tulebki saada kalast või köögiviljadest.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: