Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Energiajoogi ja alkoholi koos tarbimine suurendab vigastuste saamise riski

Kofeiinirikka energiajoogi tarvitamine koos alkoholiga suurendab vigastuste riski.
Kofeiinirikka energiajoogi tarvitamine koos alkoholiga suurendab vigastuste riski. Autor/allikas: potamos.photography/Creative Commons

On inimesi, kes tarbivad pidudel alkoholi koos energiajookidega või kes võtavad keha ergutamiseks energiajooki vahetult alkoholi tarbimise järel. Kuid kõrge kofeiinisisaldusega energiajoogid varjutavad alkoholi mõju ning nii suureneb oht sattuda õnnetustese, mis lõppevad vigastusega.

Kanadas asuva Victoria ülikooli sõltuvusuuringute keskuse teadlased võtsid ette 13 uuringut avaldatud ajavahemikus 1981 – 2016. Neis uuriti energiajookide ja alkoholi koosmõju ning kümnes uuringus leiti nende kahe joogi koostarvitamise järel suurenenud vigastuste hulgast.

Ajakirjas Journal of Studies on Alcohol & Drugs ilmunud ülevaateartiklist selgus, et lihtsalt alkoholi joonud inimeste vigastuse saamise tõenäosus oli oluliselt madalam võrreldes nende inimeste riskiga, kes olid energiajooki tarvitanud koos alkoholiga.

Uuringu juhtivautor, Audra Roemer selgitas, et kofeiini stimuleeriv mõju varjutab alkoholi mõju. „Kui te joote alkoholi, siis te tavaliselt mingil hetkel väsite ja lähete koju. Energiajook varjutab seda ja nii alahindavad inimesed kui purjus nad tegelikult on,“ seletas Roemer.

Energiajoogi tõttu tarbivad inimesed nõnda rohkem alkoholi, käitvad riskeerivalt ning ületavad ohtliku alkoholitarbimise piiri.

Audra Roemer on oma varasemates uuringutes vaadanud alkoholi ja kokaiini koostoimet. Nende uuringute käigus hakkas teda aga oluliselt enam huvitama, milline on vigastuste saamise tõenäosus, kui inimene on tarvitanud alkoholi ja kergesti kättesaadavaid stimulante.

Uuring on iseäranis oluline, kuna viimastel aastatel on Põhja-Ameerikas märgata alkoholi ja energiajoogi koostarvitamise populaarsuse kasvu.

Kui praegune ülevaateartikkel tugines varem avaldatud uuringute andmetel, siis nüüd on Victoria ülikooli teadlased võtnud ette andmete kogumise traumapunktis. Soov on teada saada, kui palju vigastusega traumapunkti sattunud inimestest on tarvitanud alkoholi koos energiajookidega.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: