Veebis veedetud aeg kammitseb aju ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Veebis veedetud aeg kammitseb aju Autor/allikas: A. Z. Cruz/Wikimedia Commons
Infotulv takistab mälu.

Seda artiklit lugedes saad tõenäoliselt midagi uut teada. Samas võid midagi olulist unustada, sest internetist saadav infotulv häirib nii uute faktide vastuvõtmist kui mälestuste tekkimist.

Stockholmi kuningliku tehnoloogiainstituudi teadlane Erik Fransén uurib inimese töömälu ja seda, kuidas parandada närvirakkude koostööd.

Tema sõnul saab aju info üledoosi iga kord, kui inimene külastab mõnd sotsiaalvõrku. Mida rohkem me korraga uusi teadmisi saame, seda vähem infot läheb püsimällu säilitamisele.

Töömälu aitab sortida, mis on oluline ja parasjagu suhtlemiseks vajalik. Ometi on sel mäluliigil oma kindel maht. Töömälus püsib korraga kolme-neli erinevat infoühikut ja neid hoitakse seal ainult töötlemise ajal. Kui soovime korraga rohkem andmeid sisse ahmida, kipub asi käest minema.

Franséni sõnul näitavad katsed, et inimene koormab oma töömälu üle isegi Facebookis olles ja see vähendab võimet infot töödelda. Pidev informatsiooniline turmtuli ei lase närvisüsteemil puhata. Kipume unustama, et jõudeaeg pole kasutu. Mälestused tekivad ja kinnistuvad just puhkamise ajal. Kui veedame suure osa puhkeajast internetis, katkestame aju loomuliku töötsükli.

Sotsiaalvõrke on erinevate vaimsete murede tekkimises süüdistatud varemgi. Nii on näidatud, et Facebook muudab enesehinnangu madalaks ja võib tekitada sõltuvust, samas on sotsiaalvõrkudel ka häid külgi.

Toimetaja: Piret Pappel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: