Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kas Florese inimene oli omaette liik?

Kas Florese inimene oli omaette liik?
Kas Florese inimene oli omaette liik? Autor/allikas: Ryan Somma/flickr/ (CC BY-SA 2.0)
Kümme aastat tagasi Indoneesiast leitud kolju tekitab vaidlusi.

2003. aastal leidsid arheoloogid Indoneesiast Florese saarelt väikest kasvu inimlase luustiku. 

Liik sai leiukoha järgi nimeks Homo floresiensis. Peatselt algasid antropoloogide hulgas vaidlused, kas umbes 15 000 aastat tagasi elanud pisike inimene oli omaette liigi esindaja, kääbuskasvuline Homo erectus või hoopis mingit haigust põdev Homo sapiens.

Florese saare kunagist asukat arvatakse olevat põdenud näiteks Laroni sündroomi, mille tekitab kasvuhormoonide retseptorite mutatsioon. Samuti on kahtlustatud kilpnäärmepuudulikkust. Uusima uurimuse kohaselt oli Florese inimene ikkagi eraldiseisev liik.

USA ja Saksamaa ülikoolide uurimisrühma liikmed mõõtsid pisikese kolju korralikult üle ja võrdlesid seda erinevate inimese liikide koljudega. Homo sapiensi puhul pandi võrdlusse nii terveid inimesi ja selliseid, kelle koljud olid erinevate haiguste tõttu moondunud.

Nii loodud mudeli näitas, et Florese inimese kolju sarnaneb rohkem väljasurnud inimliikidega kui Homo sapiensiga. Uurimuse autori USA Stony Brooki ülikooli antropoloogi Karen Baabi kinnitusel on tõenäoline, et Florese inimene oli omaette liik.

Uurimus ilmus ajakirjas PLoS One.

Toimetaja: Piret Pappel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: