Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Asukohaandmed reedavad mobiilikasutaja

Asukohaandmed reedavad mobiilikasutaja
Asukohaandmed reedavad mobiilikasutaja Autor/allikas: Tim Parkinson/flickr
Inimese isiku saab välja selgitada igapäevase liikumise põhjal.

Jätame enda kohta arvutivõrkudesse tohutult infot. Ainuüksi Facebooki-meeldivuste põhjal saab ära arvata kasutaja seksuaalsuse ning selle, kui intelligentne ta on.

Mobiilikasutus annab inimese sama kergesti ära. Isiku saab vaevata välja selgitada, kui teada nelja asukohta, kus telefoniomanik igapäevaselt viibib ning veidi välist infot, mida on kerge saada sotsiaalvõrkudest.

Sellisele järeldusele jõudis USA Massachusettsi tehnoloogiainstituudi uurija Yves-Alexandre de Montjoye. Ta analüüsis koos oma kaastöölistega pooleteise miljoni eurooplase mobiilpositsioneerimise andmestikku, mis oli kogutud 15 kuu jooksul. Lisaks uurisid teadlased ka populaarse asukohapõhise rakenduse Foursquare kasutajate andmeid.

Modelleerimine näitas, et inimese isiku saab 95-protsendilise tõenäosusega kindlaks teha, kui tema kohta on teada neli ajalis-ruumilist punkti – ligikaudset asukohta ajal, kui ta kasutab mobiiltelefoni. Inimeste liikumismustrid on ainulaadsed. Nii nagu meil kõikidel on kordumatud sõrmejäljed on ka meie päevaplaan ja liikumismuster väga eripärased.

Inimese saab kindlaks teha ka osalise sõrmejälje põhjal. Samamoodi piisab meie päevase liikumismustri puhul vaid neljast punktist. Teisisõnu – on väga väike tõenäosus, et keegi teine on sinuga samal ajal ning samas kohas ühe päeva jooksul neljal erineval ajal.

Teades vaid kaht ajalis-ruumilist punkti saab inimese isiku tuvastada 50-protsendilise tõenäosusega. Tõsi küll, isikute paika panemiseks on vaja lisaks mobiilivõrku jäävatele jälgedele veel lisaandmeid, kuid neid saab kergesti Twitterist, Facebookist ja teistest sotsiaalvõrkudest.

Võiks arvata, et kui muuta andmeid hägusemaks – näiteks anda helistamise kellaajad viivitusega ning muuta asukohad ebatäpsemaks, võiks mobiilikasutaja identiteet jääda peitu. Kuid Montjoye kinnitusel on ka siis võimalik teada saada, kes on telefoniomanik.

Uurimus ilmus ajakirjas Scientific Reports.

Toimetaja: Piret Pappel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: