Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Silmside vestluskaaslasega koormab aju

Foto: maryaben/Creative Commons

Vestluskaaslasele otse silma vaadates võib tihtilugu tekkida mõne hetke pärast ebamugavustunne, mis sunnib pilku ära pöörama. Miks see nii on? Jaapani teadlased on leidnud ühe võimaliku vastuse. Shogo Kajimura ja Michio Nomura väidavad ajakirjas Cognition, et pikk silmside võib meie aju ülekoormata, kui tegeleme samal ajal veel mõne mõtlemist nõudva tegevusega.

Nad panid 26 vabatahtlikku mängima sõnamängu. Katseisikutele näidati arvutiekraanil mitmesuguseid nimisõnu ja neil paluti leida nende juurde sobiv tegusõna. Näiteks kui nimisõna oli ''pall'', siis sinna juurde sobis tegusõnaks näiteks ''viskan'' või ''veereb'', aga pakuti ka natukene raskemaid sõnu, mille juures tuli tõenäoliselt rohkem mõelda, näiteks selline sõna nagu ''taevas''. Eesti keeles sobib selle juurde näiteks ''sinab'' või ''kummub''.

Katseisikud nägid ekraanil ka nägu, millega said nad silmsidet luua ja katkestada. Selgus, et kui katseisik raske sõna juurde vastust nuputas, siis sõltus vastuse leidmise kiirus sellest, kas ta vaatas samal ajal arvutiekraani näole silma või ei. Kui vaatas, siis venis mõtlemisaeg veel eriti pikaks. Kui ei, siis mitte nii väga.

Kajimura ja Nomura oletavad, et kui inimene tegeleb tähelepanu nõuda mõtteülesandega, näiteks sõnamängu või vestlemisega, siis võib tema ajule mingist hetkest hakata üle jõu käima sellele tegevusele lisaks veel silmsidet hoida, sest silmside sunnib päris paratamatult aju intensiivselt töötlema isikutevahelise suhestumuse alast infot. Ülekoormuse vähendamiseks tulebki silma vaatamisest loobuda.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: