Pesupesu saastab keskkonda rohke plastpuruga  

Foto: Alexander Lindquist/Creative Commons

Inimtegevus saastab keskkonda. Tundub, et sinna pole tänapäeval enam midagi parata, sest briti teadlaste uuringust selgub, et kasvõi niisuguses igapäevases teos nagu pesu pesemine tekib sadu tuhandeid plastkiude, millest pääsevad tõenäoliselt paljud läbi reoveepuhastite ka looduskeskkonda.

Plymouthi ülikooli teadlased tegid katseid, milles uurisid, mida sisaldab pesuvesi, milles on 30 kuni 40 kraadisel temperatuuril pestud mitmesuguseid sünteetilisest materjalist rõivaesemeid.

Doktorant Imogen Napper ja tema juhendaja Richard Thompson kirjutavad ajakirjas Marine Pollution Bulletin, et nende uuritud nende uuritud riidesortidest tekitab kõige rohkem mikrokiude akrüül. Kuuekilose pesukoguse puhul tekib keskmiselt 728 789 mikrokiudu. Polüestrist rõivaid pestes tekib mikrokiude 496 030 ja puuvilla-polüestri segamaterjal annab samadel tingimustel 137 951 mikrokiudu.

Pisikestest plastiosakestest koosnev saaste on eriti suureks mureks kujunenud maailma meredes, poolustelt ekvaatorini ja pinnast põhjani. See saaste kahjustab mereolendeid ja ka neist olenditest toituvaid inimesi. Hinnangute järgi sattub maailmamerre igal aastal 12 miljonit tonni plastprügi.

Nüüd on siis senisest selgemini teada, mis osa on siin mängida meie rõivastel. Ja tänane teaduslik soovitus oleks siis kanda rohkem puuvilla sisaldavaid rõivaid.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: