Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teadlased töötasid välja viisi tulevikus toimuvate terrorirünnakute prognoosimiseks

Belgia politsei eriüksuslased valmistuvad sisenema Molenbeeki linnaosas majja, kus arvati olevat Pariisi terrorirünnakutega seotud mees.
Belgia politsei eriüksuslased valmistuvad sisenema Molenbeeki linnaosas majja, kus arvati olevat Pariisi terrorirünnakutega seotud mees. Autor/allikas: Dirk Waem/AFP/Scanpix

Valitsusasutustel on keeruline võimalikke terrorirünnakuid ennetavalt jälgida, sest terroristid on sotsiaalmeedia kõrval leiutanud suhtlemiseks uusi viise. New Yorgi Binghamtoni ülikooli teadlaste välja töötatud raamistik on võimeline varasematest rünnakutest tuvastatud mustrite abil prognoosima tulevikus toimuvaid terrorirünnakud.

Võttes aluseks andmed rohkem kui 140 000 terrorirünnaku kohta aastatel 1970–2014, töötas Binghamtoni ülikooli doktorant Salih Tutun välja raamistiku, mis arvutab välja suhted terrorirünnakute teatud tegurite vahel (nt rünnaku aeg, relva tüüp). Tutunit juhendas ja toetas tema uurimistöös Binghamtoni ülikooli professor ning süsteemiteaduse ja tööstustehnika osakonna juhataja Mohammad Khasawneh.

Raamistik määratleb tuleviku-terrorirünnakute tunnused, analüüsides minevikus toimunud rünnakute vahelisi suhteid. Tulemuste võrdlemine olemasolevate andmetega näitab, et pakutud meetod suudab edukalt ennustada suuremat osa rünnakute tunnustest rohkem kui 90%-ilise täpsusega. Need tulemused toetavad varasemaid väiteid, et terroristid kipuvad jäljendama teiste terrorirühmituste käitumist ning õpivad nende vigadest ja õnnestumistest.

"Nad [terroristid – toim] õpivad, aga nad ei tea, et nad õpivad. Kui me ei saa kasutada sotsiaalmeediat või teisi tehnoloogiaid, peame mõistma mustreid. Meie raamistik määratleb, millised mõõdikud on olulised," rääkis Tutun. "Selle funktsiooni põhjal pakume välja uue sarnasuse (koosmõju) funktsiooni. Seejärel kasutame seda sarnasuse (koosmõju) funktsiooni, et mõista kahe rünnaku vahelist erinevust (kuidas nad vastastikku toimivad). Näiteks, milline on seos Pariisi ja 11. septembri rünnakute vahel. Kui me seda uurime ja suhte tuvastame, loome uue võrgustiku. Võib-olla on ühel minevikus toimunud rünnakul ja mõnel teisel rünnakul tugev seos, aga keegi ei tea seda. Me üritasime seda infot sealt eraldada."

Varasemad uuringud on keskendunud üksikute terroristide (kui inimeste) käitumise mõistmisele, selle asemel, et uurida erinevaid rünnakud ja modelleerida nendevahelisi suhteid. Terroristliku tegevuse tuvastamine keskendub kas üksikutele juhtumitele, mille puhul ei võeta arvesse nendevahelisi dünaamilisi suhteid, või võrgustiku analüüsile, mis annab ettekujutuse võrgustikest, aga jätab kõrvale üksikisikute ja nende suhete funktsionaalsed rollid.

"Terrorirünnakute prognoosimine on küll unistus, aga teatud valdkondade kaitsmine mustrite kasutamise abil on reaalsus. Kui sa tunned mustreid, on võimalik riske vähendada. Asi ei seisne prognoosimises, vaid mõistmises," selgitas Tutun.

Tutun usub, et poliitikakujundajad saavad neid lähenemisviise kasutada rünnakuid ennetavate ettevaatusabinõude loomiseks, kui terroristliku tegevuse mõistmine ja tuvastamine on ajatundlik.

"Kui sa lahendad probleemi Bagdadis, lahendad probleemi Iraagis. Kui lahendad probleemi Iraagis, lahendad probleemi Lähis-Idas. Kui lahendad probleemi Lähis-Idas, lahendad probleemi kogu maailmas," ütles Tutun. "Sest kui me vaatame Iraaki, siis need mustrid korduvad ka USA-s."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: