UURIMUS TAGASIVÕETUD: Kalamaimud eelistavad plastitükke tavatoidule

Foto: Oona Lönnsted

Rootsi teadlased on avastanud, et kalamaimud võivad süüa parema meelega vees hõljuvaid väikesi plastitükikesi kui looduslikku toitu. Kuid et plast tegelikult maimu ei toida, jääb noor kala seetõttu tavapärasest väiksemaks ja aeglasemaks ning võib seetõttu kergemini langeda näiteks mõne suurema röövkala saagiks.

Artiklis kajastatud uurimus eemaldati teaduskirjandusest alusandmete osalise võltsimise tõttu.


Uppsala ülikooli teadlased eesotsas Oona Lönnstedtiga kasvatasid ahvenamaime akvaariumis. Akvaariumivette lisasid nad väikesi plastitükke, nagu neid võib inimkonna saastetegevuse tagajärjel kohata ka loodusvetes. Ja kuigi vees hõljus maimude tavapärast toitu, zooplanktonit, eirasid maimud seda nii palju, kui said. Lönnstedti sõnul peavad maimud plastitükke tõenäoliselt kõrge toiteväärtusega toiduks, mida nad peaksid rohkesti sööma. Nii käituvad nad aga justkui ebatervislikku kiirtoitu pugivad teismelised.

Lönnstedt ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Science, et viimasel paarikümnel aastal Läänemeres täheldatud ahvena, haugi ja teiste kalaliikide arvukuse langus võibki olla seotud plastsaastega. Ühe möödunud aastal avaldatud uuringu järgi satub igal aastal maailmamerre umbes kaheksa miljonit tonni plasti. Ultraviolettkiirguse ja keemiliste reaktsioonide toimel lagunevad suured plastitükid pisikesteks. Kuid merre satub ka kosmeetika- ja hügieenitoodetes sisalduvaid plastist mikropärleid, mis võivad juba algsel kujul mõnele kalamaimule ahvatleva toidupalana näida.

Ameerika Ühendriikides ongi mikropärlite kasutamine juba keelatud ning Lönnstedt ja kolleegid kutsuvad ka Euroopa Liitu ja muid maailma maid seda eeskuju järgima.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: