EL-i liikmesmaad loodavad panna piiri antibiootikumresistentsuse laienemisele ({{commentsTotal}})

Iga inimene saab oma käitumisega kaasa aidata, et antibiootikumiresistentsuse teket takistada.
Iga inimene saab oma käitumisega kaasa aidata, et antibiootikumiresistentsuse teket takistada. Autor/allikas: Emily/Creative Commons

Antibiootikumide väärkasutusest lähtuva laieneva antibiootikumresistentsuse tõttu hukkuvad Euroopas ja maailmas igal aastal kümned tuhanded inimesed. Amsterdamis lõppenud probleemi käsitlenud rahvusvahelisel konverentsil jõuti kokkuleppele, et resistentsuse leviku tõkestamiseks töötab oma tegevuskava välja iga Euroopa Liidu (EL) liikmesriik sh Eesti.

Eesti veterinaar- ja toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda sõnul peab antibiootikumide kasutamine muutuma senisest vastutustundlikumaks ja sihipärasemaks.Riiklikul tasandil tuleks selleks tõhustada nii koolitust ja teavitust kui ka järelevalvet antibiootikumide määramise ja kasutamise üle. Samuti peaks tugevdama looduskeskkonda sattunud ravimijääkide seiret ning vajadusel vaadata üle kogu senine ravimipoliitika.

Maaeluministeeriumi eestvedamisel koostatav veterinaaria valdkonda hõlmav „Mikroobide resistentsuse vähendamise tegevuskava aastateks 2016-2020“ seab eesmärgiks tagada antimikroobsete ainete vastutustundlik kasutamine põllumajandus- ja lemmikloomadel. Kava peaks valmima 2016. aasta teisel poolaasta ning selle väljatöötamisse on kaasatud nii veterinaaria-, toidu- ja ravimiküsimustega tegelevad ametkonnad kui ka eesti maaülikooli ja Eesti Loomaarstide Ühingu esindajad.

2017. aastaks töötavad konverentsil antud lubaduste kohaselt siseriikliku tegevuskava välja ka kõik teised Euroopa Liidu liikmesriigid. Samuti uuendatakse Euroopa Liidu tasandil 2011. aastal vastuvõetud kehtivat tegevuskava. Kõik antibiootikumiresistentsuse vähendamisele suunatud tegevused peaksid lähtuma põhimõttest „Üks tervis“, hõlmates nii meditsiini, veterinaaria, põllumajanduse, loomakasvatuse kui keskkonnakaitse valdkondi.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: