Murranguliste teadussaavutuste galal jagati tähtedele miljoneid

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Lavastaja Juri Milner, Max Plancki evolutsioonilise antropoloogia instituudi direktor Svante Pääbo ja laulja Christina Aguilera. (Vasakult paremale) Autor/allikas: Kimberly White/AFP/Scanpix

Pühapäeval jagati tänavused Breakthrough Prizes ehk auhinnad murranguliste uuringute eest alusteadustes. Matemaatika, füüsika ning loodus- ja terviseteaduste valdkonnas tegutsevad 1376 teadlast pälvisid kuue saavutuse eest kokku ligi 20,4 miljonit eurot (21,9 miljonit dollarit), mille panid välja kümme multimiljonärist ettevõtjat.

Murrangulise teaduse auhinna asutas 2012. aastal füüsikust riskikapitalist ja internetiettevõtja Juri Milner. Ta lubas anda kolm miljonit dollarit üheksale füüsikule, kuna leidis, et füüsikud on oma töö poolest võrreldavad rokkstaaridega, mistõttu väärivad nad ka rokkstaaridele väärilist kohtlemist.

Seetõttu oli ka tänavune auhindade jagamise pidu suurejooneline nagu Oscarite gala. Seda juhtis ajakirja Vanity Fair asutaja Graydon Carter ja programmis astusid üles meelelahutusmaailma tipptegijad, teiste hulgas räppar Pharrell Williams ning näitlejad Russel Crowe ja Hilary Swank.

Liigu kursoriga pildil, et tutvuda preemia pälvinud teadlaste tööga.

Tegu on ühe suurima auhinnafondiga, mis teadlastele välja jagatakse. Loodus- ja terviseteaduste valdkonnas anti kolme miljoni dollari suurusi preemiaid välja viis, matemaatika vallas üks. Alusfüüsika kolme miljoni dollari suurune auhind läks seekord jagamisele viie teadlaskollektiivi ehk 1370 füüsiku vahel. Lisaks antakse pea pool miljonit eurot kaheksale noorteadlasele ning 372 000 eurot saab keskkooliõpilane, kes on nakatanud teisi omavanuseid matemaatika ja täppisteaduste pisikuga.

Tänavu rahastasid murrangulise teaduse auhinnafondi Sergei Brin meediakorporatsioonist Google, Anne Wojcicki geneetilise testimise keskkonnast 23AndMe, Jack Ma koos abikaasa Cathy Zhangiga e-kaubanduse keskkonnast Alibaba, internetiettevõtja Juri Milner koos abikaasa Julia Milneriga ja Facebooki asutaja Mark Zuckerberg koos abikaasa Priscilla Chaniga.

Toimetaja: Marju Himma, Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: