Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uni päästab külmetuse käest  

Foto: Tina Franklin/Creative Commons

Kooliaeg on jälle käes, kaugel see sügiski pole ja statistika näitab, et just sügistalvisel ajal hakkavad nii koolilapsi kui ka täiskasvanuid sagedamini kimbutama viirushaigused. Mida aga teha, et nohusest ninast, kurguvalust, köhast, peavalust ja muudest niinimetatud külmetushaiguse sümptomitest siiski võimalikult hästi hoiduda?

Ameerikas hiljuti tehtud teadusuuringu põhjal on soovitus väga lihtne: magage kauem. Sheldon Cohen Carnegie Melloni Ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas Sleep, et ebapiisav uni suurendab riskiga haigestuda nina-neelupõletikku ehk justnimelt sellesse sügiseti sagenevasse haigusesse, mille tunnused eelnevalt välja toodi.

Uuringust selgus, et inimestel, kes magavad öösel kuus tundi või vähem, on tõenäosus niinimetatud külmetushaigust saada neli korda kõrgem kui neil, kes magavad öösel seitse tundi või rohkem. Tulemus kinnitab taas kord vana tuntud tõde, et uni on tervisele kasulik.

Uuringus jälgisid teadlased kahe kuu vältel 164 täiskasvanu terviseseisundit ja küsitlesid neid stressitaseme ning alkoholi- ja tubakatarvituse kohta. Seitsme päeva jooksul mõõtsid nad randmeseadmega ka katseisikute uneaega. Siis pandi katseisikud nädalaks hotellituppa elama, tilgutati neile ninatilkadega natuke viirust ninna ja jälgiti, mis nendega juhtuma hakkas. Juhtus muidugi see, et osa jäi haigeks, osa aga mitte.

Tuli välja, et just une kestvus oli kaugelt kõige tähtsam haigestumist või mittehaigestumist määrav tegur. Mingit mõju ei avaldanud see, milline oli inimese vanus, rassikuuluvus või sissetulek ega ka mitte hariduse- või stressitase. Ei lugenud isegi see, kas inimene suitsetas või mitte. Luges ikkagi põhiliselt just uneaeg.

Nii et veel üks hea vabandus hommikul kauem voodis lesida või kui see pole võimalik, siis hea põhjus õhtul varem magama minna.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: