Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kuressaare lossi lähedal arvatakse olevat maapõues vedur

Nüüd jõutud arvamusele, et enam kui pool sajandit tagasi maeti Kuressaare lossi läheduses maha kitsarööpmelise raudtee vedur ehk susla.

Kuressaarde hakati kitsarööpmelist raudteed ehitama 1917. aastal ja kuni 1940. aastani sõitis Roomassaare sadama ja linna vahel kitsarööpmeline rong, mis vedas laevadega tulnud mudaravi turiste sadamast linna ja tagasi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Nüüd on oletatavalt saadud teada, et seesama susla võib olla siin maa sees.

"Aga see on kindel, et vedur on siin," lausus Urmas Kasela.

"Kas täies tükis?" küsis ajakirjanik.

"Öeldi, et natuke vist mõni jupp võeti lahti, et siia auku panna. See oli see trossidega kopp, mis kaevas selle suure augu siia," rääkis Kasela.

Needsamad raudkamakad, mis ei liigu millimeetritki, annavad kinnitust, et midagi siin maa sees tõepoolest on.

"Praeguseks on meile laekunud liiga vähe informatsiooni selleks, et kindlalt väita, kas sinna on peidetud või maetud susla. Tänaseks me näeme ainult maapinnal kahte metallitükki," ütles muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor Keidi Saks.

Lisaks vedurile võib Urmas Kasele sõnul sinna peidetud olla veel muudki rauakola, kuna tegemist oli kunagi sõjaväele kuulunud alaga.

"Lossist veeti veel kolm-neli koormat igasugu detaile-värke siia sisse," märkis Kasela.

Kuna tegemist on Kuressaare vanalinna muinsuskaitsealaga, on võimalikuks väljakaevamiseks vaja nii maaomaniku kui ka arheoloogi nõusolekut.

"Juhul kui peaks minema kaevamiseks, siis tuleb esmalt kindlaks teha, kas tal on mingisugune väärtus. Tõenäoliselt on see museaalne väärtus ehk kui peaks väljakaevamiseks minema, siis peab olema ka tagatud see, et vedur saab konserveeritud ja eksponeeritud kas linnapildis või samas asukohas," lisas Saks.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: