Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Doktoritöö: pop- ja tantsumuusika austajad kuulavad muusikat meelelahutuse, džässi ja folgi austajad kunsti pärast

Pärimusmuusika austajad kuulavad muusikat selle kustilisuse pärast, popmuusika austajad aga meelelahutuse pärast. Kas Zetod on pop- või pärimusmuusika?
Pärimusmuusika austajad kuulavad muusikat selle kustilisuse pärast, popmuusika austajad aga meelelahutuse pärast. Kas Zetod on pop- või pärimusmuusika? Autor/allikas: Andres Reinart/ERR

Täna kaitseb Tallinna ülikooli kasvatusteaduste instituudi doktorant Marit Koit väitekirja, milles esimest korda uuritakse eesti koolinoorte muusikateadvust ja -käitumist elustiili väljendavate ja kujundavate teguritena.

“Muusika kuulamine on koolinoorte igapäevategevuste hulgas konkurentsitult esimesel kohal. Samas kuulatakse väga erinevaid muusikastiile, sõltuvalt kuulaja elustiili eripärast. Seega on muusika kuulamine elustiilis mõistetav kui diferentsi- ehk piirifenomen – see seob omavahel kõiki noori, kuid samaaegselt eristab neid,” selgitas Marit Koit.

Uurimistööst selgub, et paljude noorte elustiili ehk identiteedi, väärtushinnagute, igapäevategevuste ja ümbritseva tegelikkuse terviku, keskmes ongi muusikateadvus ja -käitumine, ehkki kuulatavad stiilid ja nende roll võib olla väga erinev. Näiteks popmuusika ja elektroonilise tantsumuusika stiilide kuulajad väärtustavad muusikat suhtlemise ja meelelahutuse eesmärgil, samas kui džäss- või pärimusmuusika stiilide kuulajad hindavad muusikat kunsti ja loominguna.

Muusikastiili eelistus mõjutab ka noore refleksiivsuse ehk eneseteadlikkuse kujunemist. Mida refleksiivsem on noor oma suhtes muusikaga, seda enam väljendub see tema elustiilis – näiteks põhjendatakse oma arusaamu elust ja maailmast isiklike mõtiskluste, mitte trendide või avaliku elu tegelaste mõjutusel kujunevat.

Kaitstav doktoritöö on uudne nii muusika- ja kasvatussotsioloogia, kui ka muusikapedagoogika kontekstis, kuna käsitleb uuritavaid aspekte kompleksselt, selmet uurida mõnda üksikaspekti ning pakub olulist täiendust Eesti kasvatussotsioloogilise koolkonna senistele koolinoorte elustiiliuurimustele, seades esmakordselt rõhuasetuse muusikateadvusele ja -käitumisele.

Marit Koidu doktoritöö „Muusikateadvus, muusikakäitumine ning noortekultuur kui koolinoorte elustiili väljendavad ja kujundavad tegurid” valmis Tallinna ülikooli professor Airi Liimetsa juhendamisel. Oponendid on Tallinna ülikooli teadur Triin Roosalu ja Eesti muusika- ja teatriakadeemia dotsent Kerri Kotta.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: