Helendav e-luger segab und ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Sander Spolspoel/Creative Commons

Küllap leidub mõnelegi meie seast jõuluvana kingikotis ka mõni raamat. See on hea, sest raamatute lugemine on hariv ajaviide, millel ei tohi hääbuda lasta. Kui kingikotis on paberraamat, siis on kõik eriti korras, aga kui hoopis e-raamat, siis oleneb paljugi sellest, millise e-lugeriga ja millal seda raamatut lugeda.

Nõnda võib öelda uuringu põhjal, mille on teinud Ameerika Ühendriikide teadlased. Anne-Marie Chang ja ta kolleegid Harvardi ülikoolist kirjutavad Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes, et helendava ekraaniga lugeri pealt õhtul magamamineku eel pikalt raamatut lugedes võib meie sisemise kella ööpäevarütm paigast nihkuda. Nad väidavad seda muidugi katsete põhjal.

Katsetes paluti inimestel lugeda igal õhtul enne magamaminekut neli tundi iPadi pealt e-raamatut ja sedamoodi viis õhtut järjepanu. Seejärel paluti samadel inimestel seda kõike veel korrata, aga e-raamatu asemel paberraamatut lugedes. Igaks juhuks tehti sama katset teiste inimestega ka vastupidises järjekorras.

Tuli välja, et kui inimene luges raamatut iPadist, siis läks tal uinumiseks kauem aega ja kui ta lõpuks magama jäi, siis unenägusid nägi ta vähem. Hommikul oli ta aga unisem ja melatoniini proovid näitasid, et ööpäevarütm oli enam kui tunni võrra nihkesse läinud. Paberraamatut lugedes selliseid nähte ei olnud. Katseid tehti küll iPadiga, aga arvata võib, et samasuguse tulemuse annaksid ka muud helendavad lugemisseadmed, olgu nendeks nutitelefonid, tahvel-, süle- või lauaarvutid.

Inimeste une kvaliteet on viimastel aastakümnetel niigi alla käinud. Nüüd siis veel see elektroonika ka. Ent eks teadjamad e-raamatu sõbrad teavad sedagi, et on täiesti olemas ka sellised lugemisseadmed, mille ekraan ei helenda mitte üks teps.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PNAS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: