Kristjan Port: komöödia Põhja-Korea juhist viis väidetavalt küberrünnakuni ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: AP/Scanpix

Lõppev aasta on olnud imelikum kui tavaliselt, eriti ebameeldivate juhtumite osas. Kõige selle kiuste jõuab aasta veel viimasel hetkel üllatada, kui väidetakse, et Põhja-Korea saavutas pea totaalse ülemvõimu maailma ühe suurima tehnoloogia ja meediaettevõtte üle. Täiesti võimalik, et viimane on tänapäevases mõttes tehniliselt küündimatu.

Sony päevikus on märkuseid näiteks ausalt kaupa ostnud klientide arvutitesse nuuskurvara istutamisest. Juhtum ei rikkunud mitte ainult head tava, vaid tekitas ausate klientide arvutitesse tõsise turvariski. Hiljuti lasi sama firma ära varastada oma klientide krediitkaardiandmed. Vargad said kauba peale ka firma töötajate isikuandmed haiguslugudeni välja. Varastati umbes saja miljoni inimese andmed. Hilisem analüüs paljastas, et andmed oli krüpteerimata ja serveri külastajatele suhteliselt hõlpsasti kaasavõetavad.

Nüüd siis juhtum, milles marsiti uuesti firma andmehoidlasse ja võeti kaasa digitaalset vara näitlejate andmetega, kaasa arvatud nende palgaandmed ja tegelik tsiviilidentiteet st kui näitleja kasutab kunstnikunime jne. Ahjaa, kaasa võeti ka mõned filmid, sealhulgas seni veel töösolevate filmide materjal. Neist filmidest pilas üks Põhja-Korea juhti ja oleks pidanud naerutama jõulupuhkuse ajal miljoneid inimesi. Häkkerid keelasid selle filmi näitamise aga ära, mis muudab juhtumi eriliseks.

Esiteks naerutab Põhja-Korea liider miljoneid inimesi ilma filmita. Iga diktaator elab normaalsete inimeste jaoks ebareaalset elu. Osa sellest on nii ebareaalne, et selle reaalseks tunnistamine ajab naerma. Filmi näitamise takistamiseks ähvarduste kasutamisel pole lootustki, et see jääb inimestel nägemata. Suure tõenäosusega käivitub Streisandi efekt, mille sisuks on keelamisega tähelepanu mitmekordistamine ja „The Interview“ vaatamise võtavad ette ka need, kes oleks Põhja-Korea juhi tögamise peale tavaolukorras õlgu kehitanud.

Omaette imelikku tunnet põhjustab president Obama reaktsioon. Riigijuht arvas, et filmi tuleks näidata ja terroristide ähvardustele ei tohi alluda. Vastasel juhul hakkab iga sissemaganud koolipoiss odava kollitamisega koole sulgema, kuna olevat kuulnud, et koolis on pomm. Umbes sellisena paistab häkkerite ähvardus kostitada filmivaatajaid magusvalusa kogemusena ehk filmi pakutavate pilgete rõõmu segunemisega kinosaalides vallanduva terroriga. Vähemalt arvab USA siseriikliku julgeoleku teenistus, et ähvardused ei ole usutavad.

Olukord meenutab kehva põnevusfilmi, milles on kellegi tapmine tehtud äärmiselt keeruliseks ning teatraalseks, kui vaest ohvrit ajavad taga kümned hambuni relvastatud mehed, kes on lisaks kaaperdanud lennuki jne. Tavaelu kurvem pool tõdeb, et tapmine on kõhedalt kulutõhus ja rõõmutu episood kusagil ebaolulises paigas, mitte poolt linna õhkiv teater. Täiesti arusaamatuks jääb, miks kulutab pahane põhja-korealane oma energiat mingitele kinodele?

Õigemini jätab kinod pommitamata, kui need ühte filmi ei näita. Teadupärast on Põhja Korea ähvardanud USA-d sõjaga, aga selle asemel tegeleb nende väidetav eriüksus USA kinode karjatamisega.

Obama reaktsioon pole ebamäärase ja ebatõenäolise terrori tõttu kuuletuva Sony noomimine. Imelik on hoopis see, et president ähvardab USA firmale tüli tegemise pärast asetada Põhja Korea terrorismi toetavate riikide nimekirja. Maailmas on palju reaalsemaid halva tegijaid ja hirmu külvajaid, kelle tegude tagajärjed on konkreetsed ja kordades õõvastavamad, kui Sony naljafilmi näitajate ähvardamine. Paraku nende peale president tigedaks ei lähe.

Põhja-Koreas on umbes 30 veebilehte ja kogu riigi peale on eraldatud interneti aadressiruumist üks plokk tuhande aadressiga, millest suur osa on kasutamata. Võibolla on Põhja Koreas raskeid olusid trotsivalt tõesti võimekad häkkerid-terroristid, või on Sony ja USA turvalisus tõesti nii kehvad? Või on lõppev aasta olnud nii palju reaalseid hirme külvav ja kurnav, et hullutamiseks piisab anonüümsest ähvardusest? Noh, üks neist oletustest on siiski fakt – Sony turvalisus on halb!

Igal argipäeval võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Portaal

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: