Neandertallased lõid koopaseinale abstraktset kunsti ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Stewart Finlayson

Gibraltaril asuva Gorhami koopa seinu kaunistava risti-rästi joonestiku on sinna arvatavasti vedanud neandertallase käsi. Joaquín Rodríguez-Vidal Hispaaniast Huelva ülikoolist ja ta kolleegid väidavad, et tegu on nüüdisinimesest primitiivsemateks peetavate neandertallaste abstraktse eneseväljendusega.

Seni on suurem osa teadlasi iidset koopakunsti alati just nüüdisinimese loominguks pidanud. Ent joonmuster tuli nähtavale puutumatu settekihi alt, mille seest oli varem leitud just neandertallastega seonduvaid esemeid. Esemete vanuseks hinnati 39 000 aastat. Seega, kunstiteos peab olema veel vanem. Nüüdisinimesed jõudsid Lääne-Euroopasse aga umbes 40 000 aastat tagasi.

Teadlased tegid joontest ka mikrofotosid ja jõudsid neid analüüsides järeldusele, et need olid kivisse veetud tugeva teraga korduvalt samasuunalisi tõmbeid tehes. Tõenäoliselt siis täiesti tahtliku tegevusena, mitte mingi muu toimingu kaasnähtena.

Rodríguez-Vidal ja kaasautorid kirjutavad uuringust Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes. Ka muudest leiupaikadest on viimasel ajal saadud tõendeid, et neandertallaste mõttemaailm ei olnud sugugi nii algeline, kui seni on enamasti eeldatud.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PNAS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: