Darwini reisiraamatukogu sai avalikuks
Liikide teket ja arengut kirjeldava evolutsiooniteooria üheks rajajaks olnud Charles Darwin ammutas suuresti inspiratsiooni viis aastat kestnud merereisist Galapagose saartele. Nimekas loodusteadlane võttis reisile kaasa ka väikese raamatukogu. Singapuri teadlased on nüüd rohkem kui 400 kollektsioonis olnud teost digitaalkujule viinud ja vabalt kättesaadavaks teinud.
Oma 1836. aastal lõppenud reisi järel ei näinud loodusteadlane mingit head põhjust kollektsiooni ühtsena säilitada, mistõttu ei omanud keegi rohkem kui sada aastat head ülevaadet, mida Darwin reisi ajal täpselt luges. Küll jättis aga loodusteadlane oma päevikutesse ja avaldatud teostesse vihjeid, mille abil oli eelnevalt tuvastatud umbes 130 kollektsiooni kuulunud raamatut.
Singapuri riikliku ülikooli teadusajaloolane John van Wyhe suutis aga kolleegidega kindlaks teha veel 274 raamatut, misläbi hõlmab raamatukogu kokku rohkem kui 195 000 lehekülje jagu teksti ja umbes 5000 illustratsiooni. Töörühm üritas nn Beagle'i raamatukogusse lisada samad väljaanded, mida Darwin ise lugeda võis, nõnda sisaldab see lisaks ingliskeelsetele tekstidele ka prantsuse, hispaania, saksa, kreeka ja ladina keeles kirjutatud teoseid.
Näiteks võib raamatukogust leida nii Britannica entsüklopeedia kõik 20 köidet, Jean-Baptiste Lamarcki koostatud seitse teatmikku selgrootute ajaloost, James Cooki reisikirjad kui pool-ilukirjandusliku vürtsikalt kirjutatud romaani Brünswicki printsessi Carolini abielurikkumise kohtuprotsessist.
Raamatukogu ja raamatute illustratsioonidega on võimalik tutvuda Beagle'i raamatukogu veebilehel.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa