Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ajuimplantaat võimaldab halvatul kätt liigutada

Halvatuks jäänud Ian Burkhart.
Halvatuks jäänud Ian Burkhart. Autor/allikas: The Ohio State University Wexner Medical Center

Inimeste kavatsused ja tahe pole midagi enamat kui aju elektriline aktiivsus. Ajuteadlased on nüüd suutnud ajju siirdatud kiibi abiga elektrilisi signaale piisavalt täpselt tõlgendada, et anda nelja aasta eest kaela murdnud noormehele võimaluse pelgalt mõttejõul taas ühte oma kätest liigutada.

Ohio riigiülikooli teadlaste poolt loodud Neurobridge süsteem sarnaneb paljuski teistele viimastel aastatel loodud seadmetele, millega seljakeeliku vigastuse tõttu halvatuks jäänute elukvaliteeti tõsta on üritatud. Neurobridge'i tuumaks on herneterasuurune mikrokiip, millele on mahutatud 96 elektroodi. Kiip on ühendatud kolba pinnal asuva liidesega, mida omakorda arvutiga ühildada saab. 

Viimane võimaldab muu hulgas liigutuse algatamise eest vastutava ajuosa elektrilist aktiivsust pealt kuulata ja pärast analüüsimist aimata, mida inimene täpselt teha kavatses.

Kui varasemate katsete käigus on inimese mõtete alusel pandud liikuma näiteks robotkäsi, siis nüüd edastati vastav informatsioon katsealuse käe külge kinnitatud elektroodidesse, millega närve sobilikul viisil stimuleerida sai. Pärast nädalaid kestnud treeningsessioone ja ajuaktiivsust liigutusteks tõlkiva algoritmi lihvimist suutsid teadlased panna käe mõtetele reageerima 0,1 sekundi jooksul.

Enne lõplikku katsetust pidi aga töörühm halvatuks jäänud noormehe lihaseid kunstlikult elektriga stimuleerima, kuna lihased olid juba kärbuma hakanud.

Kuigi katses rakendatud lähenemisviis on aeganõudev, näitlikustab see taas, et teadlastel on juba suhteliselt hea ettekujutus, kuidas aju aktiivsuse lugemise põhjal halvatute elukvaliteeti oluliselt tõsta.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: