Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pärdiklased oskavad arvutada

reesusmakaak
reesusmakaak Autor/allikas: Wikimedia Commons

Reesusmakaakidega tehtud katsed näitavad, et ahvid suudavad pärast nende sobivalt treenimist elementaarseid liitmistehteid teha ja otsustada, kas saadud tulemus on mõnest teisest arvust väiksem või suurem. Avastus võiks aidata paremini mõista, kuidas imetajate aju arvude väärtust kodeerib.

Harvardi Meditsiinikooli neuroteadlane Margaret Livingstone'i töörühm oli juba eelnevalt kolme reesusmakaagiga tehtud katsetes näidanud, et pärdiklased suudavad lihtsamaid matemaatilisi tehteid teha. Toonases töös õpetas ta makaakidele selgeks araabia numbrid ning 15 tähte, millega oli eelnevalt valikuliselt seostatud numbrid 0st 25'ni. Pärdiklased pidid kindlaks tegema, kas suurem oli kahe araabia numbri summa või tähe väärtus, saades õige vastuse korral vett, õunamahla või apelsinilimonaadi.

Makaagid tegi õige valiku 70-90 protsendil juhtudest, mis on juhusest selgelt parem. Samas ei saanud täielikult kindel olla, et nad lihtsalt erinevate tähe- ja arvujadade kombinatsioone selgeks ei õppinud. Nii otsustas Livingstone asendada nii tähed kui numbrid kuubisarnaste sümbolitega. Asendusest hoolimata suutsid makaagid taas juhusest paremini suurema arvu valida.Siiski polnud ka sellel korral nende sooritus ideaalne.

Tulemusi täpsemalt analüüsides selgus, et pärdiklased kaldusid pöörama rohkem tähelepanu arvude summa suuremale liikmele, alahinnates samal ajal selle väiksema liikme väärtust. Nii pidasid nad süstemaatiliselt arvu 13 suuremaks kui kuue ja kaheksa summat (8+6). Ent juhul, kui mõni taolistest liidetavatest üksikuna esines, hindasid makaagid selle väärtust õigesti.

Viimane võiks aidata paremini mõista, kuidas aju numbreid kodeerib. Ühe hüpoteesi kohaselt toimub see logaritmiliselt – inimesed ja ka teise imetajad tajuvad suuremaid numbreid üksteisele üha lähedamal asuvat. On märgatav vahe, kui saadavas kommikotis on kuue kommi asemel kolm kommi või 27 kommi asemel 24 kommi. Hoolimata sellest, et tegelikult on puudu sama arv maiustusi. Logaritmilise esitusviisi puhul tajutaks arve kogu aeg samasugusena

Teise hüpoteesi kohaselt on need kodeeritud traditsioonilisema numbriteljena, kuid suuremate väärtuste korral muutub kahe erineva numbri kontseptsiooni vahe üha hägusemaks.

Kuigi läbiviidud katse näib toetavat viimast hüpoteesi, saab laiapõhjalisemaid järeldusi teha alles siis, kui pärdikutele on ka korrutamistehe selgeks õpetatud.

Uurimus ilmus Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PNAS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: