Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Makaagid laiendasid kivitööriistade kasutusala

Foto: André Ueberbach/Wikimedia Commons

Tai makaagid on viimastel aastatel laiendanud oma kivist tööriistade kasutamise valdkonda. See on teadlaste sõnul senitäheldamata juhtum.

Vähemalt sada aastat on teatud, et Tais elavad pikksabamakaagid oskavad kivist töövahendite abiga rannalt korjatavaid mereande kooriku seest kätte saada. Nüüd aga on selgunud, et nad on hakanud samasuguseid töövahendeid ja -võtteid kasutama õlipalmide viljade tuumade töötlemiseks, et sealt rasvaküllast palmiseemet kätte saada.

Seda tuleb ikka ette, et mõni loom mõnda eset tööriistana pruugib, näiteks vares võib võtta sel otstarbel oksarao noka vahele. Kuid kivist tööriistu kasutavad vähesed. Peale kiviaja inimeste on seda teada ainult kolme primaadirühma kohta: Lääne-Aafrika šimpansid, Brasiilia kaputsiinahvid ja Tai makaagid. Varem ei ole teadlased kunagi märganud, et mõni neist loomadest hakkab oma kiviaegseid riistu kasutama uues keskkondlikus kontekstis.

Kuid kui Lydia Luncz Inglismaalt Oxfordi Ülikoolist külastas koos kolleegidega möödunud aastal Tais üht mahajäetud õlipalmiistandust, märkas ta seal kive, mida tundus olevat kasutatud haamri ja alasina palmiviljatuumade purustamiseks. Seepeale seadsid teadlased ülkes kaamerad ja saidki salvestatud, kuidas tõesti pikksaba-makaagid asetasid need toidupalad ühele kivile ja tagusid neil teise kiviga kooriku katki.

Oluline on aga see, et inimesed hakkasid ses piirkonnas õlipalme kasvatama alles 13 aastat tagasi, mis, nagu Luncz ja ta Briti, Tai ning Singapuri kolleegid ajakirjas International Journal of Primatology kirjutavad, tõendab, et makaagid ongi oma kivitööriistade kasutamise ala just äsja laiendanud.

 

 

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: