Šimpansite viiped järgivad inimkeele reegleid

Foto: William Warby/Creative Commons

Inimese lähimad sugulased loomariigis, šimpansid suhtlevad omavahel häälitsuste, näoilmete, pooside ja žestide abil.

Briti teadlased on nüüd uurinud just neid käte ja jalgadega tehtavaid viipeid või žeste ja avastanud, et ühes olulises mõttes sarnaneb see šimpansite viipekeel inimkeelega.

Raphaela Heesen Roehamptoni Ülikoolist ja ta kolleegid panid tähele, et need žestikulatsioonijärjestused, mida šimpansid kõige sagedamini tarvitavad, on lühemad kui need, mida šimpansid kasutavad harvem.

Pikemad žestijadad aga jaotuvad selgelt lühemateks osisteks, just nagu sõnad silpideks. Mõlemad need seaduspärasused on väga iseloomulikud ka inimkeelele.

Siit ei saa veel muidugi järeldada, et šimpasite žestid ongi samasugune keel kui inimeste keel, aga tundub, et mõnede meie keele väga põhiliste põhimõtete päritolu on juba keele-eelne.

Heesen ja ta kaaslased uurisid Ugandas Budongo metsas elavate šimpasite žestikuleerimist videote pealt. Nad tuvastasid 58 erisugust žesti, mida šimpansid kasutasid kokku enam kui 2000 korda.

Tulemused on teadlased avaldanud Briti Kuningliku Seltsi toimetistes.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oiderma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: