Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vanemaid bonoboid kimbutab kaugnägelikkus

Foto: Wandering Panda/Creative Commons

Vanemad inimesed panevad sageli tähele, et lähemal asuvad asjad ei paista enam nii selgelt ja lehelugemiseks on vaja lugemisprille. Nüüd annavad teadlased teada, et sama lugu on vanemate bonobotega.

Need šimpansite lähisugulased küll ajalehti ei loe, aga nende kaugnägelikkus paistab välja näiteks siis, kui nad kaaslasi soevad. Mida vanemaks bonobo saab, seda kaugemale ta sugemisel esikäppi välja sirutab.

Jaapani teadlased eesotsas Heungjin Ryuga Kyoto ülikoolist avastasid, et kaugnägelikkus kujuneb bonobotel välja umbes 40. eluaasta paiku.

Ryu ja ta primaadiuurijatest kolleegid hakkasid asja vastu huvi tundma, kui märkasid, et nende labori kõige vanem bonobo hoidis kaaslast sugedes käppi väga sirgelt ja kummardus kaaslasele lähemale ainult siis, kui ta midagi tema karvade vahelt suuga eemaldas. Edasine uurimine näitas, et 11- kuni 45-aastaste bonobote seas sõltus käpa sirutuskaugus sugemisel tõesti vanusest.

Ajakirjas Current Biology avaldatud uurimistulemustest võib järeldada, et inimeste kaugnägelikkus ei ole mitte tänapäevaste eluviiside tagajärg ega tarvitse olla seotud rohke lugemise või ekraanivaatamisega. Pigem on tegu loomuliku nähtusega, mis on meil ühine lähemate sugulastega loomariigis.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: