Makaakidel on rikkalik töövõtete varamu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: André Ueberbach/Creative Commons

Töö tegi ahvist inimese, ütles saksa filosoof Friedrich Engels. Tegelikult on aga nii, et üsna paljud loomad oskavad vähemalt tööriistu kasutada, isegi mõned linnud, ahvidest rääkimata. Teisalt ei tee seda ka mitte kõik ahvid. Nii et see tööriistade kasutamise oskus on ikka üks üsna peen oskus, mille kujunemine ja levimus loomariigis teadlasi tõsiselt huvitab.

Rühm teadlasi eesotsas Amanda Taniga Singapurist Nanyangi tehnikaülikoolist on nüüd lõpule jõudud kaheksa aastat väldanud uurimistööga, milles vaatlesid nad, kuidas Tai kuningriigile kuuluvatel Piak Nam Yai ja Thao saarel elavad makaagid tööriistu tarvitavad. Tan ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas PLOS ONE, et tööriistu oskab või vaevub tarvitama 80 protsenti nende saarte makaakidest. Seega suurem osa, aga mitte kaugeltki kõik.

Peamine töö, mille puhul riistad käiku lähevad, on rannalt leitud merilimuste kodade purustamine. Teadlased täheldasid, et makaagid kasutasid seejuures 17 erisugust töövõtet. Vastavalt limuse koja kujule taotakse seda kivi lameda külje, kitsa serva või lausa terava tipuga. Ka makaagi kehahoid ja löögistiil võivad olla erisugused. Seejuures kasutas iga üksik makaak 1-4 erisugust töövõtet, mitte kõike 17.

Teadlaste sõnul on loodud töövõtete kataloogist nüüd kasu edasistel uuringutel, mille abil loodetakse jälile saada, kuidas tööriista kasutamise oskused makaakidel arenevad ja võrrelda neid primaatidega.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: