Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tempel: puhtalt faktide põhjalt ka ainult teadust ei tee

Sellel aastal Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore teadlase preemia pälvinud astrofüüsik Elmo Tempel leiab, et vaatamata maailmapildi arengu aeglustumisele jätkub veel küllaga põnevaid uurimisteemasid.

 

„Meie maailmapilt, mis meil juba mitukümmend aastat on, on püsinud muutumatuna. Viimase viie aasta jooksul on olnud väga palju eksperimente ja vaatlusi, kus loodeti, et tuleb mingisugune anomaalia, saadakse teada midagi uut. Siiamaani on kõik aga ainult kinnitanud meie varasemaid teadmisi,“ nentis Tempel ja tõi näiteks Higgsi välja ennustamise eest saadud Nobeli preemia ning Plancki satelliidiga tehtud universumi taustkiirguse mõõtmised.

„See ei ole halb, see on hea selles mõttes, et meie teooriad on pidanud kõik paika. Aga ta on halb selles mõttes, et me ei ole leidnud midagi uut ega väga põnevat,“ mõtiskles astrofüüsik.

Samas leidis ta, et üldisema maailmapildi arengu aeglustumine pole uurimisteemade hulka vähendanud. „Tumeenergiat ja tumeainet on kokku 96 protsenti. Ainult neli protsenti on selline, mida me tunneme küllaltki hästi meie universumis. See ülejäänud on veel müsteerium,“ tõi ta näite.

Populaarseks uurimisteemaks on lisaks universumi struktuuri ja galaktikate kasvu seose uurimine. Tempeli sõnul teavad küll astronoomid, et galaktikate paigutus järgib kärjestruktuuri, kuid selle teke ning selle mõju galaktikate evolutsioonile on jäänud ebaselgemaks. „Teine suund, mis on ka väga populaarne, on välisplaneetide otsimine ehk planeedid, mis on teiste tähtede juures,“ lisas astrofüüsik.

Ilmaruumi lahti mõtestamisel on Tempeli sõnul tähtsal kohal ka enda nägemus. „Teadus ei ole fantaasia, aga mingisugune ettekujutus, milline asi võiks olla, peab ikkagi olemas olema. Puhtalt faktide põhjalt ka teadust ainult ei tee,“ laiendas ta.

Laiema avalikkuse huvi puudumist tema sõnul märgata ei ole. „On ikkagi konstantselt tunda, et on huvi ja siis tuleb käia kuskil rääkimas, kas koolides või Tähetorni ringis või kusagil mujal. /.../ Astronoomia on väga hea teadus – seda on inimestele väga lihtne seletada. Pildimaterjali on väga palju ja baasteadmised on kõigil olemas,“ märkis Tempel.


Täna õhtul kell 18.15 toimub Tartu Tähetornis kohtumine Tartu Observatooriumi astronoomidega. Lisaks Tempelile esinevad lühiettekannetega ka Tõnis Eenmäe ja Antti Tamm.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Terevisioon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: