Kala vaatab enne kaklusse tormamist end peeglis üle
India ja Vaikse ookeani soojades vetes elutsev harilik sanitarkala on osutunud veelgi eneseteadlikumaks kui seni teatud.
Jaapani teadlaste väitel oskab see korallmerede kalake pilku peeglisse heites hinnata omaenda suurust ja selle põhjal otsustada, kas minna vastasega võitlusse või mitte.
Sedavõrd kõrget eneseteadlikkust nõudvat käitumist ei ole seni tuvastatud mitte ühelgi teisel liigil peale inimese.
Nii tulebki nüüd vist arvama hakata, et sanitarkalal tuleb ette selliseid vaimuseisundeid nagu enesekuvand ja eesmärgiteadlikkus, mis on ühe kala kohta täiesti ennekuulmatu.
Taiga Kobayashi Osaka Suurlinnaülikoolist ja ta kolleegid tegid kõigepealt kindlaks, kui võitlusaltid sanitarkalad nende akvaariumis iseenesest olid.
Nad asetasid akvaariumi klaasseina taha teise sanitarkala pildi, pildil kujutatud kala oli akvaariumis olnud kalast kas kümme protsenti suurem või kümme protsenti väiksem. Mõlemal juhul kippus akvaariumikala pildikalaga tüli üles kiskuma.
Järgmises katsevoorus asetasid teadlased aga kala vaatevälja ka peegli. Selgus, et olukorras, kus kala oli end enne pildi nägemist peeglist silmanud, otsustas ta võitlusse asuda ainult endast väiksemana näiva kala pildiga, endast suurema kala pilti nähes aga jäi targu vaguraks.
Tulemus tuli teadlastele enestelegi üllatuseks, sest seni olid nad tähele pannud, et sanitarkala kipub alati agressiivselt oma territooriumi kaitsma, hoolimata sellest, kui suur on vastane.
Tähelepanuväärne on seegi, et akvaariumis paiknenud vaheseina tõttu ei näinud kala oma peegelpilti enam siis, kui ta teise kala pilti nägi.
See tähendab, leiavad Kobayashi ja kaasautorid ajakirjas Scientific Reports, et kala oli oma kehasuuruse suutnud mõneks ajaks ka meelde jätta.
Huvitaval kombel on sanitarkalal seesugune peegelpilti nähes ilmnev eneseteadlikkus välja kujunenud hoolimata sellest, et tema looduslikus elukeskkonnas peegleid ei ole. Seda tublimaks aga tuleb siis ta võimekust pidada.