Kala tunneb end peeglist ära ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Nhobgood/Creative Commons

Harilik sanitarkala (Labroides dimidiatus) on selle poolest üsna ebaharilik, et sööb teiste kalade nahal nugivaid parasiite. Nüüd tuleb välja, et see India ja Vaikse ookeani soojades vetes elutsev kalake on tähelepanuväärne veel sellegi poolest, et tunneb end peeglist ära.

Nii vähemalt väidavad Jaapani teadlased, kes tegid kümne sanitarkalaga akvaariumkatseid.

Akvaariumisse oli asetatud peegel. Esimesel kolmel katsepäeval ründasid seitse katsekala kümnest oma peegelpilti. Kuid seejärel nende käitumine muutus. Nad sööstsid aeg-ajalt peegli suunas ja jäid selle ette mõneks ajaks justkui tantsisklema.

Edasi tegid teadlased kaladele lagipähe värvilised täpid, mida kala ise ei näinud muidu kui peeglist. Seepeale hakkasid seitse kala peegli ees veelgi rohkem aega veetma ja võtsid sisse asendeid, mis võimaldas neil oma peegelpildi värvilisi täpikesi vaadelda. Mõni kala püüdis isegi täppi maha kraapida.

Kõik see viitab, et nad said päris hästi aru, et kala, keda nad peeglist näevad, on nemad ise. Ja see tähendab, et neil peab olema ka mingisugune eneseteadlikkus. Katse tegijad eesotsas Masanori Kohdaga Osaka Ülikoolist kirjutavad võrguvaramus bioRxiv, et sanitarkalad tunnevad end peeglis ära sama hästi kui elevandid.

Mõned teised teadlased on siiski kahtleval seisukohal. Peeglikatse leiutaja Gordon Gallup ise arvab, et sanitarkalad võivad oma peegelpilti pidada ikkagi teiseks kalaks, värvilist täppi aga teisel kalal nugivaks parasiidiks, kelle nad tahaksid ära süüa, ja sellest siis ka nende kõrgenenud huvi peeglitaguse maailma vastu.

Sanitarkala on esimene ja seni ainus kala, keda on enda peegelpildi äratundmises kahtlustatud.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: