Saagrai on märkamatum kui arvata võiks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Diliff/Wikimedia Commons

Saagrail on koonu küljes võimas ninamik, mis meenutab oma teravate äärenagadega tõepoolest saagi ja mida saagraid vaadates on üsna raske märkamata jätta. Kuid nüüd selgub, et saagrai ninamik on arenenud evolutsioonis just selliseks, et saagrai saakloomadel on seda raske märgata.

Austraalias asuva Newcastle'i ülikooli tehnikateadlane Sam Evans, kes tegeleb tavaliselt tuulegeneraatoritega, pani telerist loodusfilmi vaadates tähele, et saagrai ninamik meenutab kujult vägagi generaatorilaba. Sellest tärkas huvi. Koos kolleegidega uuris ta kompuutertomograafiga kolme saagrailiigi ninamikku ja tegi neist kolmemõõtmelised arvutimudelid.

Videodelt uurisid teadlased ninamiku loomulikku liikumist, et arvuti seda õigesti jäljendaks. Nüüd kirjutavad Evans ja kaasautorid ajakirjas Journal of Fish Biology, et kui ninamik vees liigub, siis ei tekita see seal vibratsiooni. Just nii nagu tuulegeneraatori laba väldib liigse vibratsiooni teket õhus.

Nõnda ei pane saakloom saagrai ja tema suure ninamiku lähenemist nii hästi tähele ja saagrai saab anda talle ninamikuga korraliku obaduse ja hea õnne korral ka mõne nagaga läbi torgata. Paljud kalad ja muud mereloomad tunnetavad mudases vees kiskja lähenemist ju just veevõbeluste kaudu.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: