Ämblikud kuulevad meid oma karvaste jalgadega  

Foto: Kaldari/Wikimedia Commons

Kui tulete õhtul koju, kuulevad teie koduämblikud teie saabumist. Kas see teadmine teid nüüd rahustab või mitte, see on juba teine küsimus.

Ameerika teadlased on uurinud lähemalt üht kohalikku hüpikämblikku ladinakeelse nimega Phidippus audax. See suurte esisilmadega loomake kasvab umbes ühe-kahe sentimeetri suuruseks.

Seni on arvatud, et ämblikud sõna otseses mõttes ei kuule, sest neil ei ole kõrvu. Arvati, et nad orienteeruvad peamiselt nägemismeele abil ja tajuvad ka mehaanilisi vibratsioone, mis rohukõrt või põrandalauda mööda nendeni jõuavad. Kuid uurimistööst, mille Cornelli ülikooli teadlased nüüd Paul Shamble'i juhtimisel tegid, selgub, et ämblikel on tegelikult väga erk kuulmismeel.

Shamble ja kolleegid viisid ämbliku ajju mikroelektroodid, mis näitasid, et sealsed neuronid reageerivad mitme meetri tagant kostvatele helidele, nagu näiteks käte plaksutamisele või tooli lohistamisele.

Nad kirjutavad ajakirjas Current Biology, et tõenäoliselt võtavad ämblikud helisid vastu jalgadel kasvavate peente tundlike karvakestega. Sellised karvakesed on kõigil ämblikel, nii et arvatavasti kõik nad siis ka kuulevad meid.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: