Ämblik toidab poegi piimaga

Foto: (portioid/iNaturalist/(CC-BY-SA)

Ämblikud ja imetajad on üsna erinevad loomad. Kuid tuleb välja, et vähemalt ühel ämblikuliigil on vägagi imetajalik omadus: Kagu-Aasia hüpikämblik Toxeus magnus toidab poegi piimasarnase vedelikuga.

Teadlased on juba varem tähele pannud, et Toxeus magnuse pojad kasvavad väga kiires tempos, kuigi ei pojad ise ega ka nende ema käi pesast väljas toitu hankimas.

Zhangqi Chen Hiina Teaduste Akadeemiast pani aga nüüd tähele, et pojad klammerduvad alatasa ema kõhu külge, ja ta otsustas asja edasi uurida.

Ta pani emaämbliku mikroskoobi alla ja pigistas õrnalt ta kõhtu. Ja ennäe - kõhupinnale ilmus natuke valget vedelikku, mis nägi üsnagi piima moodi välja. Analüüsil ilmnes, et vedelik sisaldas rasva, ja umbes neli korda rohkem valku kui lehmapiim.

Kui teadlased takistasid emaämblikul vedelikku eritamast, siis surid pojad kümne päeva jooksul ära. Järelikult on emapiim, kui seda nii võiks nimetada, selle ämblikuliigi, Toxeus magnuse poegadele eluliselt tähtis. Nad tarbivad seda mõnda aega isegi siis, kui on hakanud juba ka iseseisvalt toidujahil käima.

Chen kirjutab uuringust koos kaasautoritega ajakirjas Science.

Milk Sucking by Juvenile Toxeus magnus from Sci-News.com on Vimeo.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: