Elevandil on arvud selged

Foto: Yathin S Krishnappa/CC BY-SA 3.0

Elevandid ei ole mitte ainult väga toredad, vaid ka väga targad loomad. Võiks öelda, et lausa loomariigi matemaatikud.

India elevandiga tehtud uued katsed annavad kinnitust juba varemgi tõdetud tõigale, et need loomad on arvude tundmises mitte ainult paremad kui aafrika elevandid, vaid ühed parimaist kogu loomariigis üldse.

Naoko Irie Jaapanis Hayamas asuvast Tippuuringute Doktoriõppe Ülikoolist ja ta kolleegid tegid katseid Ueno loomaaias elava india elevandiga.

Nad õpetasid elevandile selgeks, et kui ta toksab londiga suure puutetundliku ekraani sellele poolele, millel on parajasti kujutatud rohkem puuvilju kui teisel poolel, saab ta preemiaks maitsva toidupala.

Et oleks võimalikult selge, et elevant reageerib ikka arvudele, mitte näiteks puuviljakujutiste summaarsele pindalale või muule kõrvalisele, näidati puuviljade kujutisi eri suuruses ja üksteisest mitmesugustel eri kaugustel.

Ka puuviljaliike oli mitu - õunu, arbuuse ja banaane. Loomulikult teavad paljud ninatargad meie seast, et arbuus ja banaan ei ole tegelikult mingi puuviljad, vaid hoopis rohttaimeviljad, aga ega siis elevant seda teadnud. Ja ei pidanudki teadma, sest see polnud peamine.

Peamine oli see, et enam-vähem täpselt kahel kolmandikul juhtudest ehk 66,8 protsendil kõigist katsetest osutas elevant londiotsaga just sellele ekraanipoolele, kus puuviljapilte oligi rohkem kui teisel poolel. Puuviljade arv ühel ekraanipoolel varieerus seejuures nullist kümneni.

Tulemustest kirjutavad Irie ja kaasautorid ajakirjas Journal of Ethology.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: