Londiliste põlvnemisse tuli suuremat selgust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: thelivelygirl/Creative Commons

Teadlased on saanud suuremat selgust, kuidas elevandid ja muud londilised omavahel suguluses on. Selleks järjeldasid nad suure hoolega 14 looma genoomid, nii tänapäeval elutsevate kui ka väljasurnud liikide omi.

Nüüd kirjutavad nad Ameerika Ühendriikide riikliku teadusakadeemia toimetistes muu hulgas sellest, et Aafrika savannielevant ja Aafrika metsaelevant on tõepoolest kaks eri liiki, kes on lahknenud umbes viis kuni kaks miljonit aastat tagasi.

Kuigi need kaks liiki saavad neil aladel, kus neid mõlemaid rohkesti elutseb, omavahel ka sigimisvõimelisi järglasi, on segunemist viimase poole miljoni aasta jooksul üldiselt siiski väga harva ette tulnud. Seega on tegu selgelt eri liikidega, mistõttu ka kaitsta tuleb neid mõlemat omaette.

Teadlased eesotsas Eleftheria Palkopoulouga selgitasid aga ka välja, et kaks väljasurnud londilist, Mammuthus primigenius ja Mammuthus columbi segunesid omal ajal Põhja-Ameerikas kokku saades aeg-ajalt omavahel.

Selgus ka, et kunagi Euroopas elutsenud sirgevõhaline elevant Palaeoloxodon antiquus pärineb kolmest liinist: esiteks Aafrika metsa- ja savannielevantide ühistest esivanematest, teiseks eelmainitud mammutist Mammuthus primigenius, keda peale Põhja-Ameerika elas ka Euraasias, ja kolmandaks, ühtedest praeguste Aafrika metsaelevantide lähematest sugulastest.

Ameerika mastodoni genoomi analüüs aga näitas, et mastodonid eristusid elevantlastest ajavahemikus 28 kuni 10 miljonit aastat tagasi.

Niisiis tuleb välja, et londiliste põlvnemislugu on üsnagi keerukas.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: